Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 68 - Lázně Kynžvart

20. 4. 2013

 

Lázně Kynžvart

 

Lázeňské město na trati Praha- Cheb mikynzvart-1l.jpg mělo posloužit opět jako výchozí bod při cestě na Lesný- nejvyšší vrchol Slavkovského lesa. Trasa měla minout několik zajímavostí okolo lázní: Pastevní rybník, Kynžvartský kámen, zříceninu hradu nad městem, dále Lesný i Lysinu (druhý nejvyšší vrch CHKO) a při cestě dolů myslivnu nedaleko Králova kamene, Farskou kyselku, Smraďoch a vodní nádrž nad Mariánskými Lázněmi.

U polní cesty, vedoucí od železniční stanice k městu leží rozlehlý Pastevní rybník. U něj jsem se chvíli zdržela, protože se tu dají pozorovat někteří vodní ptáci. Takhle časně ráno tu panoval úžasný klid, rušený jen občasným ptačím zpěvem či křikem.

kynzvart-2l.jpgNávštěvu kynžvartského zámku, proslaveného z doby, kdy zde pobýval rakouský státní kancléř C. W. E. Metternich, jsem vynechala, i když by mě zajímalo, jak vypadá místo, odkud se od 19. století šíří největší botanický omyl zdejšího kraje - bolševník velkolepý. Okrasná rostlina původem z Ásie se stala jednou z nejhůře hubitelných invazních rostlin našich končin a mohu potvrdit, že je k vidění všude po Slavkovském lese. Při průchodu městem stojí ještě za zastavení farní kostel sv. Markéty, postavený r. 1869 na místě původního starého kostela, který vyhořel o 4 roky dřív.

Po vystoupání na kopec severně nad městem lesní stezka míjí ruinu hradu, postaveného na konci 13. st. za vlády krále Václava I. Posádka hradukynzvart-3s.jpg se starala o bezpečnost obchodní stezky z Bečova přes Teplou do Chebu. Později hrad ztrácel na významu, až kynzvart-4s.jpgnakonec úplně osiřel. Po r. 1345 prázdný hrad obsadili loupežníci, proto byl po třech letech z nařízení Karla IV. raději pobořen. Materiál z ruin místní použili na stavbu zámku a židovského kostela. Dnes se v lese ukrývá dlouhá zřícenina a u ní vykácená paseka s výhledy na město a dál do kraje. Odtud se dá pokračovat dál, k nejvyšším vrcholům této chráněné oblasti.

Více fotografií najdete ve složce Lázně Kynžvart.

Fotografie:kynzvart-5l.jpg

1. Pastevní rybník

2. - 4. Kostel sv. Markéty

5. Výhled z paseky u zříceniny hradu

 

Náhledy fotografií ze složky Lázně Kynžvart

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář