Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 7 - Stříbro

31. 1. 2008

Stříbro

Obrazek

 

 

ObrazekAž pojedete do Stříbra vlakem směrem od Plzně, kousek před dojezdem na nádraží najděte volné okno na pravé straně vagónu a vyčkejte, až se vám za křovinami u trati otevře nádherný výhled na město s dlouhou historií. Tím že stojí na strmém kopci nad řekou Mží, snadno odnaproti obhlédnete přilehlou část historického jádra města s dominantou pozdně gotického kostela Všech svatých, později barokně Obrazekupraveného do dnešní podoby. Už to je příslib, že Stříbro není tuctové město, je naopak velmi fotogenické a nic na tom nemění jeho hornická minulost.

Z vlakového nádraží je to k centru kus cesty, ale aspoň je příležitost prohlédnout si u řeky renesanční kamenný most s věží. Pak už cesta rychle stoupá kolem starých kamenných domů ke kostelu Všech svatých, aby vás nakonec dovedla na rozlehlé náměstí s Mariánským morovým sloupem z 18.století a renesanční radnicí s novorenesančními sgrafity na průčelí. Na jedné straně náměstí je ještě zřícenina kostela u bývalého minoritského kláštera. Když na náměstí vydržíte delší dobu, určitě vás překvapí, stejně jako mě, hodinová zvonkohra, která zde odměřuje čas.

ObrazekStříbro vzniklo ve 13.století přenesením původní hornické osady z 2.pol. 12.století z údolí řeky Mže na návrší nad levým břehem. Bylo založeno královské město, výsady dostalo od Jana Lucemburského. V roce 1421 se tu objevil Jan Žižka se svými vojsky, o pět let později došlo k dobývání dalšími husity a o rok později město oblehli křižáci. Město stálo na norimberské obchodní stezce, zObrazek čehož spolu s těžbou rud – především olova – pramenil jeho význam pro zdejší kraj. O mnoho gotických staveb přišlo město ve třicetileté válce a při několika požárech, takže dnes jsou ve středu města domy hlavně renesanční, barokní či empírové. Tolik oficiální informace.

ObrazekAle já jsem přišla nejen kvůli prohlídce města, ale i kvůli jednomu kostelu za městem. Pár kilometrů severně od města stojí osamělý, původně hřbitovní gotický kostel Sv.Petr. Dříve patřil ke vsi Doubrava, ta však dnes již neexistuje. Do jeho kamenné zdi by měl být zazděný kamenný kříž. Kostel jsem našla, Obrazekbyl v desolátním stavu se zazděnými okny a zbytky hrobů za polorozbořenou kamennou zdí. Menší kamenný kříž s nesymetrickými rameny, vytesaným křížkem a písmeny M L jsem našla v naštěstí dodnes dochované zdi hřbitova na straně u silnice. Snad kostel nakonec nespadne a najdou se prostředky na jeho záchranu.

Vracím se do Stříbra, abych našla další hřbitovní kostel, v němž by měl být uskladněný další žulový kříž s odlomenou hlavou. Míjím zajímavé historické budovy včetně Husitské bašty a přicházím ke kostelu Nanebevzetí P.Marie z 16.století. Mám však Obrazeksmůlu, kostel je zamčený, kříž, stejně jako další v místním muzeu si budu muset prohlédnout jindy.

Loučím se s městem, které ve mně zanechalo příjemný dojem a spěchám na vzdálené nádraží, protože přišel čas na návrat domů. Nezapomenu z okna vlaku využít výhled na chvilkama osluněné návrší s kostelem a starými domy okolo a tuším, že zde nejsem naposled.

 

 

 

 

Fotografie:

1. Stříbro z vlaku

2. Kamenný most

3. Průčelí kostela Všech svatých

4. Radnice

5. Kříž zazděný do ohradní zdi kostela sv.Petra

6. Kostel sv.Petra

7. Husitská bašta

8. Kostel Nanebevzetí P.Marie

 

Náhledy fotografií ze složky Stříbro

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář