Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 70 - Pod Podhorou

12. 6. 2013

 

Pod Podhorním vrchem

 

okolo-podhory-1s.jpgNa Podhorní vrch můžete jít dvěma způsoby. Buď zvolíte docela krkolomnou přístupovou trasu po červené značce a budete se prodírat pořád nahoru lesem od jihu- tedy od silnice mezi Ovesnými Kladrubami a Závišínem, nebo si to zjednodušíte a k vrcholu pozvolna přijdete po mírně se zvedající asfaltce od severu. Z pochopitelných důvodů jsem 2x zvolila severní variantu,okolo-podhory-2s.jpg jen jsem pokaždé přišla k asfaltce odjinud. Poprvé od Závišína a podruhé z druhé strany od Horního Kramolína.


Silnice ze Závišína příliš zajímavá nebyla, míjela pole se zemědělskou technikou v akci a to příjemnější až na samotné cestě k vrcholu. Zde na loučkách poletovala řada motýlů a lovilo množství pavouků.

Druhá cesta začala na opačné straně u Ovesných Kladrub záměrně, při cestě jsem chtěla nahlédnout na více míst: na Slatinné louky- lokalitu hnědáska chrastavcového, na vodní nádrž Podhora a po několika kilometrech i na Sirňák- mofetové pole v blízkosti řeky Teplé.

okolo-podhory-3s.jpgJelikož počasí po ránu moc nepřálo, chvíli dokonce jemně pršelo, vstup na podmáčenou louku jsem brzy zavrhla, stejně jako procházku po břehu Podhorní přehrady. Brzy se konečně ukázalo slunce a vegetace okolo pohodlné lesní cesty začala osychat. Rázem se většina rostlin, které kvetly, zaplnila nejrůznějším hmyzem. V jeden okamžik jsem dokonce zajásala, že vidím hledaného hnědáska, pak jsem si však uvědomila, že už je po sezóně, kdy se tento vzácný motýl dá zahlédnout a také se to potvrdilo doma po určení. Na bodláku tehdy seděl daleko běžnější hnědásek jitrocelový.

O několik kilometrů dál jsem v příkopu našla dokonce orchidej prstnatec Fuchsův. Provedla jsem pokus přiblížit se k mofetám u řeky, přístupová cesta se však před cílem ztrácela v rozbahněném terénu. Každým krokem se blížil Podhorní vrch, i když v těchto místech se zatím dal jen tušit.

Nyní v půlce června plánujeme podniknout další výpravu, takže bychom ohledně hledaného hnědáska chrastavcového mohli mítokolo-podhory-4l.jpg více štěstí. O jeho foto bych dost stála.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Pod Podhorou.

Fotografie:

1. Potok před Podhorní nádrží

2.+ 3. V lese u Podhory

4. Podhorní vrch v pohledu od Vlkovic

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pod Podhorou

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář