Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 71 - Západně od Bečova

18. 7. 2013

 

Západně od Bečova

 

zapad-1s.jpgO malebnosti okolí Bečova není pochyb a můžete jít směrem, jakým chcete. Směrem na západ vede zelená turistická trasa, která vás zavede až k hadcovému středu Slavkovského lesa. Mohu vám zaručit, že je celou cestu na co se dívat.

Už na okrajizapad-2s.jpg města se nad silnicí svažují kamenité stráně, kde roste řada zajímavých, převážně teplomilných rostlin: rozchodník šestiřadý, rozchodník horský, rozchodníkovec velký, hadinec obecný, mochna jarní, mochna stříbrná, jestřábník chlupáček, náprstník velkokvětý, pavinec horský, mateřídouška a kapradina sleziník severní. V okamžiku, kdy se trasa zanoří do lesa, octnete se rázem v zajetí bohatého lesa, plného urostlých stromů a kapradin. Poté, co minete temeno Zeleného vrchu, lesní cesta vás zavede do hlubokého údolí s menším potůčkem, aby vás po jeho překročení opět prudce vyvedla nahoru.

zapad-3l.jpgV těchto místech se vám začínají otevírat dílčí výhledy do krajiny díky lesním průsekům. Není to nic ve srovnání s pohledem, jaký se vám naskytne po vynoření z lesa. Stojíte na mírně svažité planině, ze které se můžete rozhlížet do kraje téměř kolem dokola. Jste v nadmořské výšce 700 m a je to znát, pěkně tu i v hlubokém létě fouká. Při putování dlouhou polní cestou vás to nutí se neustále rozhlížet, ujít krátký úsek asi 1 km proto trvá docela dlouhou dobu. Finálem je krásná květnatá louka, plná spousty zajímavých rostlin a motýlů, kteří tu najdou potravy, co hrdlo(v tomto případě sosák) ráčí.

Dostanete se ke křižovatce této polní cestzapad-4l.jpgy se silnicí do Nové vsi a hned za ní potkáte dva pro Slavkovský les typické fenomény: první hadcovou skalku a minerální prameny. V tomto případě se jedná o Dominovu skalku (o té někdy příště) a pramen Novoveské kyselky. Tento pramen kdysi využívala zdejší stáčírna minerálních vod, která patřila k majetku vévody Beaufort - Spontiniho z Bečova. Dnes zde najdete jen kamenné rozvaliny, dřevěný přístřešek nad pramenem a naučnou ceduli. Bohužel, jak typické pro celou oblast Slavkovského lesa...

Fotografie:

1. Skalky u silnice z Bečova do Nové Vsi

2. V lese

3. Louka u hadcových skalek

4. Pramen Novoveské kyselky

 

Náhledy fotografií ze složky Západně od Bečova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář