Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 73 - Farská kyselka

11. 9. 2013

 

Farská kyselka

 

farska-1s.jpgPři silnici z Mariánských Lázní ke Kladské leží odbočka k vrchu jménem Králův kámen. Na stejném místě najdete myslivnu v alpském stylu a za ní rybníček s hejnem chovných kachen. Ochočení vodní ptáci se na vás přijdou zvědavě podívat, aby zase zklamaně odešli, když zjistí, že přicházíte bez něčeho dobrého k snědku.

K pramenifarska-3s.jpg Farské kyselky musíte ještě pěkný kousek po lesních cestách- necestách. Přivítá vás novotou svítící dřevěný altán nad asi půlmetrovou jámou, ve které probublává kyselka s příchutí danou oxidem uhličitým a železitými sraženinami. Voda pak vytéká malým potůčkem do nedalekého jezírka.Pramen dostal jméno podle původního pojmenování Farského lesa, náležejícího kdysi farnosti v Rájově.

Díky nadmořské výšce, ve které vyvěrá (767 m. n. m.), má pramen unikát jako nejvýše umístěný v rámci celého Slavkovského lesa. Další raritou je jeden nečekaný obyvatel místní železité vody. Je jím rozsívka, konkrétně druh Punnularia ferrophila, vyskytující se na světě jen zde a ve dvou dalších vývěrech železité minerálky: na Číhanském prameništi a za hranicemi Slavkovského lesa u Kyseleckého hamru.

farska-4s.jpgNabrala jsem si vodu do prázdné PET lahve a zkusila ochutnávat, pach a chuť železa mě však brzy odradily. Pramen Horka u Jilmového vrchu byl mnohem lepší. Podobných pramenů, i když ne vždy tak pěkně upravených jako pramen Farské kyselky, je v oblasti Mariánských Lázní a jejich okolí řada (Čiperka, Grünská kyselka, Koňský pramen, Giselin a Rudolfův pramen u Pramenů, Siardův pramen atd.), stálo by za to většinu z nichfraska-2s.jpg navštívit a prozkoumat jejich okolí. Přírodní prameniště Slavkovského lesa jsou totiž botanicky přebohatá, jen ne vždy najdu odvahu pustit se do podmáčeného neznámého terénu. Už se mi v minulosti párkrát stalo (naštěstí ne v SL), že jsem zapadla tak hluboko, že se mi bahno dostalo až do gumáků. Pokud pak člověka čeká přesun veřejnou dopravou a nemá náhradní věci, musí pak předstírat, že vlastně na kalhotech žádné fleky od bláta nemá a to je, abych pravdu řekla, docela honička :-)...

Více fotografií najdete ve fotogalerii Cesta k Farské kyselce.

 

Fotografie:

1. Jezírko u pramene Farské kyselky

2. Dřevěný altán nad pramenem

3. Stružka odvádějící pramen do jezírka

4. Pramen Farské kyselky

 

Náhledy fotografií ze složky Farská kyselka

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář