Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 75 - Dlouhá stoka

20. 10. 2013

 

Dlouhá stoka

 

Představte si, jaké by to bylo kopat 24 km dlouhou strouhu.dlouha-stoka-1s.jpg A přidejte k tomu ještě prostředí: les, hadcové skalky, rašeliniště a mokřady. Šílené, že? Přesto takové dílo vzniklo, i když jej pochopitelně nekopal a nebudoval jen člověk jeden.

dlouha-stoka-2s.jpgVyřešit takto potřebu většího přísunu vody napadlo bohatého majitele zdejších dolů na stříbro a cín- Jana Pluha z Rabštejna v první třetině 16. st.. Tento feudál v r. 1530 pověřil vyměřením trasy kanálu slavkovského měřiče Rossmeisla. Kanál měl sloužit nejen pro svádění vody do míst, kde jí bylo třeba, ale také k dopravě dřeva do hornoslavkovského revíru. Vodu i dřevo hojně využívali při stavbě šachet a štol, na stavbu budov, při obsluze čerpadel, těžebních strojů a nakonec i k rýžování a vyplavování rudy. Kopat se začalo o rok později a po pěti letech začal fungovat příkop jménem Flossgraber (doslova příkop pro plavení dřeva).

Kanál vytéká z Kladského rybníka, nabírá sílu díkydlouha-stoka-3s.jpg několika přítokům z pramenů na rašeliništích. Je vyměřený tak, aby si po celé dálce udržoval minimální spád 35 cm na 100 m. Sloužil dlouhá století, jen v 2. pol. 20. st. koryto místy zúžili či úplně zasypali. V současnosti je po celé délce funční, o čemž jsem se přesvědčila na několika místech: u Kladského rybníku, za obcí Prameny a za městem Krásno (zde je koryto už vydlážděné).

dlouha-stoka-4s.jpgJak naučná cedule připomíná, umělý tok jménem Dlouhá stoka nemá při své délce u nás obdoby, srovnatelné dílo je k vidění jen u německého Harzu či slovenské Bánské Štiavnice.

Mám sto chutí si v budoucnu projít většinu délky Dlouhé stoky, protože dosud jsem viděla jen zlomky tohoto středověkého vodního díla. Uvidíme, zda mi tento plán někdy vyjde.

 

 

Fotografie:dlouha-stoka-5s.jpg

1. Začátek Dlouhé stoky u Kladského rybníku

2. Dlouhá stoka Z od Pramenů

3. - 5. SV od Pramenů

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář