Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 77 - Prameny

16. 1. 2014

 

Prameny

 

Prameny - obec, která v minulosti určitěprameny-1l.jpg zažila zářivější léta. Kvůli nerozvážnosti zastupitelů v minulosti dostala navíc cejch asi nejzadluženější obce u nás. Neudržované či částečně rozpadlé, v minulosti pravděpodobně honosné budovy sloužily lázeňským hostům, nakonec luxus několika pramenů minerální vody hned tak nějaké město nemá. Ve spojení s téměř panenskou okolní přírodou lázeňské domy poskytovaly určitě veškeré pohodlí.

Na okraji obce a hlavně kousek za ní směrem k Nové Vsi začnete potkávat věrné a bohužel i nevítané průvodce zdejší krajiny- bolševníky velkolepé. Okolní pozemky slouží jako pastviny a právě bolševník bohužel ovcím ani kravám nechutná. Četla jsem, že prameny-2l.jpgKarlovarský kraj získal a hlavně investoval nemalé finanční prostředky na dlouhodobější akci, při které plánuje tuto invazivní rostlinu systematicky ničit a tím silně omezit její nevítaný výskyt v kraji.

Pozitivní je, že v obci vznikla skupinka lidí, kterým není osud obce lhostejný. Tito nadšenci neváhají přiložit ruku k dílu a v posledních letech se třeba pustili do renovace zanedbaných pramenů u silnice ke Kladské. Dnes zde můžete najít důstojně upravené prameny jménem Gisela a Rudolf. Obé jsme s dcerou ochutnaly, voda se dá pít, i když musíte prominout typickou železitou příchuť.

Prameny mám prošlé z několika stran, i když je to obec částečně zpustlá, pořád má i díky zajímavému okolí zvláštní kouzlo čistoty a prostoty. Dnes je pro mě nepředstavitelné, že oblast okolo Pramenů po 2. světové válce měla prameny-3l.jpgsloužit jako vojenský újezd a jen díky potřebě využívání ložisek uranové rudy na Hornoslavkovsku po roce 1953 újezd zrušili a přesunuli více na severovýchod do oblasti kolem Doupova (dnes VÚ Hradiště).

Na závěr dodávám, že z Pramenů přes Kladskou jezdí párkrát za den autobus do Mariánských Lázní, kterým si můžete pohodlně zkrátit některé úseky mezi zastávkami.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Prameny.

Fotografie:

1. + 2. Prameny

3. Bolševník v květu je skutečně velkolepý

 

 

Náhledy fotografií ze složky Prameny

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář