Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 78 - Kaple sv. Judy Tadeáše ve Štítarech

11. 2. 2014

 

Kaple sv. Judy Tadeáše ve Štítarech

 

Ve Štítarech, malé obci na Domažlicku,kaple-1l.jpg jsme se tuto sobotu ocitli z jednoho jediného důvodu, na dvoře zdejší fary měla stát kruhová kamenná stéla, kterou jsme potřebovali nafotit do naší studie podobných památek. O tom však jidne.

Zaparkovali jsme na maličké návsi za nevelkým kostelem a začali pátrat po tom, kde fara může být. Jak jsme tak kroužili bezúspěšně kolem návsi, přenesla jsem pozornost od domů okolo na samotný kostelík. Zjevně barokní stavba nebyla sice zrovna v dobrém stavu, ale vypadala stále pohledně. V době své největší slávy musela být krásná. Rozbitými polokruhovými okny osmiboké stavby se dalo nahlédnout kaple-2s.jpgdovnitř, na zdech a na kupoli klenby mi zoom foťáku přitáhl fragmentykaple-3s.jpg maleb.

Na jižní straně venkovní fasády v minulosti nechyběly dnes už málo zřetelné sluneční hodiny i s reliéfem lebky se zkříženými hnáty. Devastace stavby byla kromě vytlučených oken nejzřetelnější z východní strany, kde nad polokruhovitým oknem zely 3 docela zřetelné trhliny ve zdivu. Stavba možná dostává zabrat provozem automobilové dopravy přímo pod okny.

kaple-4s.jpgDoma jsem si na stránkách Zaniklé obce našla, že kaple, postavenákaple-5s.jpg na začátku 18. století, je zasvěcená svatému Judovi Tadeáši. Tento svatý pravděpodobně v podobě sošky shlíží z výklenku nad štítem. Na osmibokou stavbu z východní strany přiléhá čtvercová sakristie, ze západní strany zase předsíň. Nahoře je vidět malá věžička s plechovou bání. U rozbitých oken jsme přemýšleli, že všechno zlé je pro něco dobré, alespoň takto stavba větrá, jen hrozivé trhliny v boku by potřebovaly v dohledné době opravu. Kdysi pohledná barokní stavba by si kaple-5bs.jpgzáchranu určitě zasloužila.

kaple-5as.jpg

Fotografie:

1. + 2. + 4. + 6. + 8. Kaple sv. Judy Tadeáše ve Štítarech

3. Patron kostela

kaple-6l.jpg5. Trhliny nad oknem

7. Bývalé sluneční hodiny

9. Reliéf lebky se zkříženými hnáty

kaple-7l.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář