Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 79 - Kouzlo napuštěné přehrady

19. 2. 2014

 

Kouzlo napuštěné přehrady

 

Neřeknu nic nového: většina rozlehlejších vodních ploch má výhodu fotogeničnosti, obzvláště při šikovném nasvětlení nízkým rannímlitice-1l.jpg či večerním světlem. Okolo přehrady na řece Radbuze nedaleko Litic jezdím každý všední den a zhruba od února ji mám díky prodlužujícímu se dni šanci vidět za denního světla. Pokud slunce svítí nízko nad obzorem, občas příroda předvádí neuvěřitelné divadlo v podobě tmavnoucí oblohy s mráčky, odrážející se na klidné vodní hladině. V takovou chvíli nemohu odolat, musím se u vody alespoň na chvíli zastavit a přirozené divadlo si vychutnávám do příjezdu dalšího autobusu.

V tuto roční dobu se na hladině dají kromě odrazů oblohy zahlédnout i zajímaví vodní ptáci, teď litice-2l.jpgnaposledy to byly skupinky kachen, morčáků, poláků či volavek popelavých. Zdržují se sice v uctivé vzdálenosti, ale stačí si chvíli počkat a dopomoci si nějakou optikou. Poslední dva roky zůstává přehrada i v zimě napuštěná, proto ubylo brodivých ptáků, kteří zde dříve v blátě nacházeli dostatek potravy, proto nebyl problém zde zahlédnout více druhů volavek a později i racky. Dnes část zimy pokrývá hladinu led různé konzistence, takže se ptactvo zdržuje jen u nezamrzajícího proudu původního toku Radbuzy a to je bohužel na opačném – východním břehu nádrže, kde navíc není takový provoz.

litice-3p.jpgDocela se těším na to, že by se zde mohly při jarním tahu zastavit i další ptačí druhy a pokud litice-4s.jpgnebudou břehy přehrady obležené rybáři jako vloni, kdy tu rybářský svaz nechal vypustit statné sumce, vyřazené z chovu,litice-5s.jpg dovolí mi to těšit se na nějaké ptačí překvapení.

Více fotografií najdete ve fvotogalerii Přehrada u Litic.

 

Fotografie - Přehrada České Údolí u Litic

 

Náhledy fotografií ze složky Přehrada u Litic

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář