Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 80 - Svatý Jan pod Skalou

21. 3. 2014

 

Svatý Jan pod Skalou

 

svaty-jan-1l.jpgCelá historie malého městečka, ukrytého mezi strmými skalami, se točí kolem dvou svatých: sv. Ivana a sv. Jana. Poustevníku Ivanovi, synovi polabského knížete Gostimysla, patří velmi pravděpodobně jedno prvenství - bývá označován za prvního českého světce, který předešel i sv. Václava a sv. Ludmilu. Ivan se ve zdejší jeskyni usadil už asi v 1. polovině 9. století, což potvrdil i průzkum jeho ostatků, uložených dodnes v kostele.

Dnešní stavební dominantou obce jsou dvě výraznéé stavby: dřívější klášter benediktinů, založený v pol. 11. st. u jeskyně, kde žil sv. Ivan. Klášter se postupně dostavoval, v 1. pol. 18. st. se na jeho dostavbě podílel i slavný K. I. Dientzenhofer. Později se ze svaty-jan-2s.jpgzrušeného kláštera stal zámek. Druhou výraznou dominantou je kostel Narození sv. Jana Křtitele. Jednověžová stavba s půlkruhovými okny ve dvou svaty-jan-3s.jpgřadách nad sebou je propojená chodbou s původním starobylým kostelem s krápníkovou jeskyní postevníka Ivana. Vedle kostela vyvěrá pramen.

Ovšem nejnápadnější dominantou zdejšího místa, tentokrát však již čistě přírodní, je přes 200 metrů vysoká Svatojánská skalní stěna z vrstveného vápence s dřevěným křížem a kovovým zábradlím na hraně. Vystoupá se k ní po strmých, pro stoupající mírně nekonečných schodech z dřevěných kulatin. Cestou minete úhlednou barokní kapli Sv. Kříže. Nahořesvaty-jan-4s.jpg se dá najít několik zajímavých ploch se stepní vegetací. Nižší skalní stěny jsou i na dalších stranách obce. Údolím pod skalami teče směrem k Hostimi říčka Loděnice.

svaty-jan-5s.jpgNa to, jaký je Svatý Jan pod Skalou malá obec, panuje tu díky turistům docela čilý ruch, daný snadnou dostupností díky blízkosti města Berouna a v neposlední řadě i krásou tohoto místa. Nejen samotná obec, ale vlastně celé okolí nabízí kromě naučné stezky i značené turistické trasy, kde je neustále co obdivovat.

Teprve až při druhé návštěvě jsem si všimla znaku obce, umístěného na okraji u silnice z Hostimi, najdete na něm typický kříž na skalním štítu, zkřížené biskupské berly, šestiramennou hvězdu a hlavně divoce vyhlížející hlavu kance. Vše je nad slunce jasné, jen budu musetsvaty-jan-6l.jpg zapátrat, z jakého důvodu se ve znaku ocitlo právě tohle divoké zvíře.

 

Více fotografií najdete ve složce Svatý Jan pod Skalou.

Fotografie :

1. + 2. Svatojánská stěna nad klášterem s kostelem

3. Pohled ze Svatojánské stěny

4. + 5. Na vrcholu Svatojánské stěny v létě a na jaře

6. Kostel Narození sv. Jana křtitele

 

 

Náhledy fotografií ze složky Svatý Jan pod Skalou

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář