Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 81 - Zámek Nebílovy

9. 4. 2014

 

Zámek Nebílovy 

 

Na začátku sobotního výletu stála náhoda – zpráva, vyslechnutá z autorádia. Oznamovalo se v ní znovuotevření tanečního sálu s malbami malířenebilovy-1s.jpg Tuvory na zámku Nebílovy a následovala obvyklá pozvánka k návštěvě. Když jsme si zjistili, že motivem nebilovy-2s.jpgmaleb v sálu je fantaskní krajina s tropickými stromy, rostlinami a zvířaty, bylo rozhodnuto. Než se rozjede turistická sezóna na plný proud, stanou se pro nás Nebílovy zajímavým cílem víkendového výletu. U Nebílov navíc leží moc zajímavá lokální pískovna, bohatá na některé druhy suchomilných rostlin a bylo by záhodno prohlédnout si ji v jiném než letním období.

V sobotu dopoledne jsme zakoupili vstupenky a spolu snebilovy-3s.jpg jedním manželským párem jsme zahájili prohlídku na velmi přívětivé chodbě předního křídla zámku. Přívětivá se mi zdála nejen kvůli půlkruhovému půdorysu s velikými okny směrem na nádvoří, ale také díky množství reprodukcí exotických nebilovy-4s.jpgrostlin starého herbáře, kde jsme poznali řadu sukulentů a cibulovin. Také výzdoba zámku, vystavené předměty, reprodukce obrazů, vzory na dekoracích měly jako jednotící motiv květiny a rostliny, což se nám zdálo velmi sympatické .

Zadní křídlo zámku už na tom bylo hůře, zde byly vidět výsledky působení socialistického státu : devastace památky v dobách minulých a současná pozvolná snaha o shánění prostředků na napravení škod. Nás potěšil čerstvě otevřený taneční sál s novou parketovou podlahou a zmiňovanými malbami malíře Antonína Tuvory z konce 18. st.. Po skončení prohlídky jsme nakoukli do kaple sv. Antonína v boční části zadního křídla a na vystavené artefakty z různých materiálů výtvarníka Bílka dole v přízemí.

Doma jsem porovnala informace z komentované prohlídky s internetovými. Tak tedy krátce. Na místě renesanční tvrze na podnět postaršího hraběte s vojenskou kariérou Adama Jindřicha ze Steinau začala r. 1706 přestavba na barokní zámek. Plány vytvořil rakouský císařský architekt Johann Lukas Von Hildebrandt, přestavby se ujal plzeňský architekt a stavitel Jakub Auguston ml.. Sedm let před dostavbou hrabě zemřel a stavbu i s celým panstvím zdědila jeho dcera Marie Terezie, která ji prodala rodu Černínů. Dokončení stavby se tedy dočkala až r. 1719 Antonie Černínová z Chudenic. Po šedesáti letech na popud Jana Vojtěcha Černína započala rekonstrukce zámku a z této doby pocházejí i slavné malby Antonína Tuvory. Na začátku 19. st. získali panství Valdštejnové. O zámek však nejevili zájem a tak zámek fungoval jen jako hospodářský dvůr. Po vzniku první republiky přešel chátrající zámek do majetku družstva a místních obyvatel. Od r. 1967 se stává majitelem československý stát, což stavbu zachránilo od definitivní zkázy.nebilovy-5l.jpg Rekonstrukce probíhají postupně dodnes.

Pokud vím, zámek kromě komentovaných prohlídek ožívá pořádáním kulturních akcí, koncertů a divadelních představení. Jen to mu může vdechnout nový život a je skvělé, že jeho postupně pokračující převlékání do nového hávu má díky panu kastelánovi i dalším nadšencům okolo něj do budoucna smysl. Neváhejte a jeďte se sami podívat.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Zámek Nebílovy.

Fotografie:

1. Přední křídlo zámku z pohledu od silnice

2. Pohled z ochozu zadního křídla

3. Původní výmalba pokojů před renovací

4. Taneční sál s malbami

5. Pohled z nádvoří na přední křídlo

 

Náhledy fotografií ze složky Zámek Nebílovy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář