Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 82 - Kostel sv. Blažeje ve Vysoké Libyni

18. 5. 2014

 

Kostel sv. Blažeje ve Vysoké Libyni

 

Hledání kulatých kamenných stél nás uplynulou zimu kostel-vl1s.jpgpřivedlo do nejrůznějších končin Plzeňska. Jednalo se převážně o malé vesnice na trase bývalé obchodní stezky přes Prahu do Norimberka a dále oblast kostel-vl2s.jpgManětínska a Kralovicka, kde je k vidění řada nevelkých, přesto pohledných kostelů.

Jedním z nich je i kostel sv. Blažeje ve Vysoké Libyni. Když jsem jej poprvé viděla před 10 lety, věž měl ukrytou pod lešením a přestože si téměř všechny starší kostely fotím, tehdy jsem udělala výjimku s tím, že se k němu určitě zase jednou vrátím. Podařilo se mi to až za další dekádu v den, když jsme kolem projížděli za obcí hledat poslední nezdokumentovanou kamenou stélu Plzeňského kraje.

Místo, kde nyní kostel ve Vysoké Libyni stojí, nebylo vybrané náhodně. Jakási sakrální stavba tu pravděpodobně stála už před postavením současné kostel-vl3s.jpgbudovy v druhé pol. 14. st.. Kostel vybudovaný v pozdně gotickém slohu na místě zdejšího hřbitova (zrušen na konci 19. st.) má na západní straně nevysokou kostel-vl4s.jpghranolovitou věž a na straně východní pětiboký presbytář. Stav budovy kostela ovlivňovala situace v obci, například po třicetileté válce zůstal kostel úplně opuštěný. Později dostal nové vnitřní vybavení v barokním slohu. Vliv na jeho osud mělo i střídání českého a německého obyvatelstva obce tak, jak se střídali majitelé panství a jejich rodný jazyk.

Do popisu architektury kostela raději coby laik hlouběji zabředávat nebudu, na pohlednou stavbu se podívejte sami, jen jsem vás chtěla upozornit na zvláštní tvar okýnka nad vchodem do věže. Srdce se na kostele hned takkostel-vl5l.jpg nevidí....

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Blažeje ve Vysoké Libyni.

Fotografie:

1. + 5. Kostel sv. Blažeje

2. + 3. Věž kostela s okénkem ve tvaru srdce

4. Dveře

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Blažeje ve Vysoké Libyni

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář