Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 83 - Dobšice

16. 8. 2014

 

Dobšice

 

dobsice-1.jpgNepříliš často se mi stane, že se při cestách po vlastech českomoravských nerozplývám jen na jednotlivým kostelem, zříceninou, rybníkem či malebným domem a obdivuji rovnou celou obec. Bylo tomu tak v případě jihočeské vesničky Dobšice, ležící severně od Blatné a katastrálně náležející jiné obci - Bezdědovicím. Já s dcerou jsme navíc měly to štěstí, že jsme Dobšicemi procházely pěšky od jihu k severu na cestě z Paštik k menhiru jménem Mužík, stojícím v lese na sever od obce. Díky tomu jsme nejdříve přešly očividně horší část v podobě zemědělského komplexu, jak vystřiženého ze socialistických novin i s neuspořádanými haldami rozpadajících se balíků slámy podobsice-2.jpg širokém okolí hospodářských budov a s megakravínem plným bučícího dobytka, který se klidně mohl v tento teplý letní den pást na zelených loukách v okolí. Ale třeba tomu jen jako laik nerozumím.

Tato pohledům nelibá část obce jako mávnutím proutku končí křížkem božích muk, obklopeným čtveřicí velkých líp. Samotná obec je plná malebných nizoučkých chaloupek s nikami s madonou mezi maličkými okny v patře pod sedlovou střechou, přiznaným kamenným zdivem přiléhajících stodol, prastarých zídek z naskládaného žulového kamení, více či méně upravených zahrádek okolo domků a malinkou návsí s nově opravenou kapličkou, zasvěcenou Matce Boží.

dobsice-3.jpgNa webu dostupných informací o Dobšicích nnoho není (nebo možná je, ale mně zůstaly skryty). Dočtete se jen, že jméno obce souvisí s příjmením Doběš (to vzniklo ze jména Tobias), celé to tedy znamená místo, kde bydlel nějaký Dobeš či rovnou Dobešů několik. Nejstarší historická fakta se liší, jeden údaj datuje zakládající listinu vsi, patřící blatenskému velkostatku do 14. st., novější posunují vznik této listiny až do 17. st. Jak to bylo ve skutečnosti, nevím a je to vlastně jedno, hlavní je, jaký dojem z pobytu v obci máme, jak se zde cítíme. Jednoduše řečeno: líbilo se mi tu a jsem moc ráda, že jsem si Dobšice alespoň při hlavní cestě mohla prohlédnout. dobsice-4.jpg

Více fotografií najdete ve fotogalerii Dobšice.

Fotografie - různé pohledy z hlavní silnice

 

Náhledy fotografií ze složky Dobšice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář