Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 84 - Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

12. 9. 2014

 

Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

 

Maličkatá obec Paštiky je sice na dohled od Blatné, kde jsme s dcerou každou chvíli, přesto se nám jít tímto směrem zatím nikdypastiky-1l.jpg nehodilo. Rozhodnutí k návštěvě paštického kostela zrálo delší dobu a bylo na spadnutí po prohlídce jiných dvou děl Kiliána Ignáce Dientzenhofera - kostela v Pístově u Chodové Plané a dalšího v Plánici na Klatovsku. Rukopis tohoto barokního stavitele je dost dobře rozpoznatelný a i když nedosahuje laťky, kterou nastavil ještě slavnější Jan Santini Aichler, jeho díla jsou nádherná a promyšlená do posledních detailů.

Kostel sv. Jana Křtitele nechala během let 1747 - 1753 postavit baronka Marie Alžběta Serény na místě původního kostelíka. Stojí na vyvýšeném návrší obklopen rozlehlým, dosud aktivním hřbitovem. Směrem od Blatné jsme k němu vystoupaly po starém zarostlém pastiky-2l.jpgkamenném schodišti a do areálu hřbitova vstoupily slavnou branou s neobvyklými ozdobami: pohárem a dvěma oboustrannými lebkami na zkřížených hnátech; ať jdete dovnitř i ven, vždy vás lebky doprovází zvědavým pohledem. Kousek za branou se nad vámi zvedne východní část lodě kostela. Boky kostelní lodě zdobí typická barokní okna a zdobné římsy. Věž kostela je v současnosti pod lešením, což je smůla vzhledem k focení, ale určitě dobré pro záchranu stavby. I na bocích lokolo oken jsou už vidět dlouhé praskliny, zasahující ozdobné římsy. Je mi jasné, že kdyby se s kostelem nic nedělalo, začal by být pro nejbližší okolí nebezpečný.

Kus od brány s paštickou smrtí stojí další barokní stavba- hřbitovní kaple, postavená rovněž podle plánů K. I. Dientzenhofera. Tu pak v pol. 19. st. nechali Hildeprandtové - tehdejší majitelé celého blatenského panství předělat na rodinnou hrobku.

Paštický kostel bezpochyby patří k dominantám Blatenska, je vidět už zdaleka a jistě musel mít ve své době velký věhlas. Pokud nakonecpastiky-3l.jpg celá stavba bude po rekonstrukci vypadat podobně jako část již opravené věže, nebudu se bát o její další osud. Určitě bude veselejší, než pístovský kostel, platící za to, že stojí v odlehlejším a chudším kraji, než ten paštický.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách.

Fotografie:

1. Kostel sv. Jana Křtitele

2. Hřbitovní brána s lebkami

3. Hrobka

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář