Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 86 - Kostel sv. Jakuba Většího ve Vetlé

22. 11. 2014

Kostel sv. Jakuba Většího ve Vetlé

 

Hledání podivného kamene s reliéfem golgotského kříže, zazděného vetla-kostel-1s.jpgdo obvodové zdi nás zavedlo až do obce Vetlá severovýchodně od Roudnice nad Labem. Kámen měl být na boční zdi zdejšího kostela. Při té příležitosti jsme si mohli dostatečně prohlédnout jeho exteriéry, což mě později donutilo něco bližšího si o této stavbě najít.

vetla-kostel-2s.jpgNejstarší část kostela, zasvěceného jednomu z dvanácti Ježíšových apoštolů, ukazuje na to, že stavba patří k nejstarším památkám u nás, svědčí o tom vysoké opěrné pilíře, zdobené přiznanými obdélníkovými kameny, úzká okna s gotickými kružbami, strohé tvary a .hranolová věž se špičatou střechou. Jak prozradí internet, původ stavby sahá snad až do 12. století, první písemná zmínka se objevuje r. 1334. Současná podoba stavby nás odkazuje do období gotiky tzv. krásného stylu z doby Václava IV., kdy vznikla čtvercová loď kostela se středním sloupem. Stavba prošla ještě barokní úpravou.

Přiznávám, znám z venkovního pohledu malebnější kostely. Také místo, kde kostel stojí, mně nijak zvlášť nezaujalo, obklopuje jej normální zástavba a před kostelem i rušnější silnice. Z pohledu na průčelí je vidět, že stavba má podobně jako řada dalších podobnýchvetla-kostel-3l.jpg budov problémy s vlhkostí, zatékající vodou a tzde aké s divokým ptactvem. Za pletivem, chránícím vitráže gotických oken se zjevně daří jiřičkám, takže zde hnízdí v hojném počtu a jejich trus se hromadí na římsách. Vím, jsou to živí tvorové a člověk jim to nakonec odpustí. Horší je to však s vodou, nánosy řas na některých místech svědčí o vlhkosti, s kterou se musí budova potýkat. Musím však uznat, že podobná patina ke starým stavbám patří a je často fotogeničtější, než nová sněhobílá omítka. Pro nás však největším zážitkem byla tajemná rytina na venkovní boční zdi lodi kostela, ale o tom až příště.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Jakuba Většího ve Vetlé.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Jakuba Většího ve Vetlé

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář