Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 87 - Kostel sv. Ambrože ve Vícově

25. 12. 2014

Kostel sv. Ambrože ve Vícově

 

Ať chceme či ne, jsme pod neustálým vlivem vnějších podnětů. Nedávno mě Jirka například upozornil na to, že v knihkupectví, kolem kterého chodíme každý týden nakupovat, leží zajímavá kniha o našich románských kostelech. Její okamžité koupi zabránila jen její cena, avšak blížící se vicov-1l.jpgŠtědrý den láká k bohulibému zhřešení v podobě pestré a obsáhlé publikace. Ale takových je bohužel několik...

Zimní nestálé počasí teď láká k návštěvám podobných dominant krajiny, pěkný kostel je zkrátka pěkný za každého počasí i s třeba zakaboněnou oblohou v pozadí. Již podruhé jsme se proto vydali k jednomu takovému kostelu, který máme obrazně řečeno takřka za humny. Už jsou to 3 roky, co jsem k němu „dotáhla“ malou Růžajdu, která tehdy absolutně netušila, proč ji vláčím právě tam. Naštěstí jsme tehdy po cestě našly pěknou housenku, která s námi pak v kelímku od limonády putovala zpátky do Plzně. A z Vícova, kde se tento kostel nachází, je to okolo 30 kilometrů.

vicov-2s.jpgHistorie vícovského kostela sahá až do období vlády knížete Bořivoje. Kladrubský opat zde zhruba v půlce 12. století založil poustevnu, na jejímž místě asi po stovce let již stál kostelík. Když si to spočítáte, patří vlastně mezi naše nejstarší křesťanské památky. O něco později v období gotiky přistavěli obdélníkovou loď. Věž kostela s přiznaným kvádříkovým zdivem kryjívicov-3s.jpg dřevěné došky. Kolem budovy býval v minulosti hřbitov, dnes již zrušený. Zbyla jen ohradní zeď a pár roztroušených kamenů. Vnitřek údajně zdobilo množství nástěnných maleb, dochovaly se však jen dvě s výjevy ze života sv. Ambrože. Když se dobře podíváte, můžete je zahlédnout téměř naproti hlavním dveřím, chráněným mříží a pletivem.

Paradoxem je, že obec Vícov díky husitskému tažení českou zemí dnes už vlastně neexistuje, ve středověku zmizela po několika požárech a vojenském vyplenění. Kostel však zůstal, naštěstí odolal zkáze svého okolí. Možná nad ním držel ochranou ruku patron sv. Ambrož, jemuž je zasvěcený. Až se k němu půjdete podívat, při cestě z Přeštic na Vodokrty nepřehlédněte odbočku ke kostelu, vede k němu úzká polní cesta, končící u kostela nad řekou Úhlavou.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Ambrože ve Vícově.

Fotografie - kostel sv. Ambrože ve Vícově

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Ambrože ve Vícově

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář