Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 89 - Kostel sv. Petra a Pavla v Dolním Jamném

1. 3. 2015

Kostel sv. Petra a Pavla v Dolním Jamném

 

jamne-1l.jpgNaše cesty po kostelech teď v zimě povážlivě zhoustly, vítězí ty nejstarší – původně románské, ale nevyhýbali jsme se ani dalším zajímavým církevním stavbám gotického či barokního stylu. Už jsem asi psala, že se toto naše „postižení“ zhoršilo po objevení a následném podrobném prostudování knih o bývalých a románských kostelech. Tu a tam se nám poštěstí nakouknout i dovnitř, ale mě osobně stejně zajímá nejvíc architektura a tou se dá kochat třeba jen zvenku (tím netrvrdím, že architektuřejamne-2l.jpg hlouběji rozumím, prostě mi jen imponuje :-) ). A když není úplně nepoužitelné počasí, s foťákem v ruce se člověk může docela vyřádit, najít si spoustu zajímavých zákoutí a detailů. Bonusem k tomu je historie, která se ke každému kostelu váže.

Před koncem minulého roku jsme vyjeli severozápadně od Plzně podívat se na jamne-3s.jpgdva prapůvodně románské kostely v obcích nepříliš daleko od sebe. Kostel sv. Petra a Pavla v obci Dolní Jamné západně od Bezvěrova byl prvním z nich. Na fotografiích vypadal nádherně a ve skutečnosti byl možná ještě hezčí, přestožejamne-4s.jpg jako řada dalších nevyvolených církevních památek má už svá nejlepší léta očividně za sebou.

Jak jsem vyčetla, ves Dolní Jamné se poprvé písemně zmiňuje už na začátku 13. století (1208). Kostel stojí na okraji obce na návrší s rozhledem do okolní krajiny, obklopuje jej vysoká kamenná zeď. Prostor kolem kostela se využíval k pohřbívání, dodnes se tu nachází malá márnice a staré hroby. V patře kostelní věže fungovala kdysi tribuna, podpíraná křížovou klenbou a propojená můstkem z dnes již zaniklého panského sídla. Ve 14. století kostel prošel gotickou a na konci 17. století i barokní úpravou. Pak k němu ještě přibyly další přístavby.

jamne-5s.jpgOd konce 2. sv. války začal kostel chátrat, což souvisí s odsunem původního německého obyvatelstva. Noví usedlíci už k místu neměli takový vztah, nevážili si tedy ani prastarého kostela. Po roce 1990 došlo i k poničení vnitřního zařízení. Dnes se tu konají nepravidelné bohoslužby, což znamená dojamne-6s.jpg budoucna titěrnou naději alespoň na udržení současného stavu. Nevýhodou je poloha malé obce stranou od hlavní komunikace a místní řídké osídlení. Pořád má ale tento kostel větší šanci, než ten v nedalekém Krašově. O tom však zase příště.

Fotografie:

1. + 2. Kostel sv. Petra a Pavla

3. + 4. + 6. Detaily stavby

5. Jeden ze starých náhrobků hřbitova okolo kostela.

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Petra a Pavla v Dolním Jamném

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář