Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 90 - Rozhledna na Kožichu

8. 3. 2015

Rozhledna na Kožichu

 

Pokud jste už někdy na tyto stránky zabrousili, jistě víte, že mnoho článků o rozhlednách na nich nenajde. Není v tom žádná averze, jen nebyla příležitost a i do budoucna jich asi mnoho nebude. Téměř nikdy je neplánuji jako hlavní cíl některého z výletů a když už, je v tom buď nějaký záměr (případ rozhledny u Krásna v Slavkovském lese v rámci mapování této CHKO), nebo je to čirá náhoda, jako tomu bylo včera.

kozich-1s.jpgPůvodně jsme jeli za jarními cibulovinami do zámeckého parku, který už bohužel po změně majitele není volně přístupný. Když jsem cestou domů viděla mírně kyselé obličeje posádky auta, musela jsem rychle improvizovat a najít nějaký náhradní cíl. Zvítězil Kožich – částečně zalesněný kopec nedaleko Libákovic jižně od Plzně. Na něm dnes stojí z dálky viditelný vysílač mobilního operátora (35 metrů), který má za stromy schovaný kovový podstavec s točitým schodištěm a vyhlídkovou plošinou ve výšce 20 metrů.

Na informační ceduli se dá dočíst, že vrch byl osídlený odedávna díky dobrému výhledu do všech stran. Od 19. století zde stálo dřevěné zařízení pro zeměměřiče – jakýsi několikametrový čtvercový jehlan, který držel měřící přístroje. Z něj se dalo s trochou odvahy pozorovat zdejší krajinu. Dřevo není věčné, zařízení se postupně rozpadlo. V roce 1934 se zde objevil dřevěný jehlan nový, vyšší (21 metrů), opět s plošinou v určité výšce, kam však po strmém žebříku lezli jen ti největší odvážlivci. I ten po čase zanikl a po roce 1968 zeměměřiče vystřídalo vojsko, které zde zřídilo bunkry a odpalovací rampy. Až doma jsem se kozich-2l.jpgdočetla, že jejich zbytky jsou dodnes ukryté v lesíku pod nynější rozhlednou.

Od r. 2007 zde stojí současná rozhledna s výhledy na Brdy, Šumavu, Český les, Slavkovský les, Tepelsko a Manětínsko. Vše najdete na ochozu vyhlídkové plošiny řádně popsáno. Výhled určitě závisí na počasí, my jsme měli štěstí na sluníčko, kterého bylo možná až moc. Pokud zvládnete výstup s pohledem dolů skrz točité schody a sestup s občasnými rezonancemi kovové konstrukce, určitě si na rozhlednu vylezte, nebudete litovat.

Fotografie:

1. Rozhledna na Kožichu

2. V pozadí vrch Kožich

 

Náhledy fotografií ze složky Rozhledna na Kožichu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář