Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 92 - Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Sedle

18. 11. 2015

Kostel Nanebevzetí P. Marie ve Starém Sedle

 

stare-sedlo-1s.jpgVždy mě potěší, když se v rámci jednoho výletu dá spojit několik cílů dohromady. Člověk se tak vyhne zklamání, když se něco zhatí, protože málokdy se pokazí úplně všechno od začátku do konce.

Hledání lesních kamenných křížů v oblasti Tuněchod jihozápadě od Kladrub v obci jménem Staré Sedlo. "Brousila jsem si zuby" na zdejší raně gotický kostel, který na dostupných fotografiích vypadal moc zajímavě. Skutečnost předčila očekávání. Starý kostel ze 14.století, který prošel několika přestavbami včetně barokní (na lodi kostela je to vidět) si zachoval fotogenické vzezření i možná kvůli tomu, že jej obklopuje rozpadající se hřbitůvek původního německého obyvatelstva. Vchází se na něj dírou v plotu pozemku za hřbitovem astare-sedlo-2s.jpg vyvýšeninou u kamenné ohrady. Staré náhrobky stojí zčásti na svých místech, zčásti se opírají o kamennou zeď a některé leží bez ladu a skladu mezi těmi, co měly příznivější osud. Zkázu dokresluje rozpadající se márnice v rohu hřbitova.

Také několik okolních budov svědčí o tom, že sláva obce (nechtěla bych urazit, ale pokud kdy nějaká byla) odešla po 2.sv. válce s odsunutým německým obyvatelstvem. Tam, kde dnes stojí místní hospodářský dvůr bývala opevněná stavba v majetku Švamberků, kterým obec patřila v 15.- 16.století. Právě Švamberkové měli ve zdejším farním kostele pohřební kapli, ve které jsou dodnes jejich náhrobníky s českými nápisy.

stare-sedlo-3l.jpgZa hradbou kostela jsme našli malý podzemní prostor s propadlým stropem. Náš vztah k podobným památkám ilustruje i fakt, že zdejší kostel chtěli na počátku 90. let min.st. dokonce úplně zbourat, nakonec se však našly peníze na postupnou záchranu. Snad se časem najdou i prostředky na rekonstrukci či alespoň důstojnější konzervaci německého hřbitůvku.   

Fotografie :

1. + 2. Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Sedle

3. Zbytky německého hřbitůvku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář