Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 92 - Ruiny v Trhomenských Chalupách

25. 12. 2015

Ruiny v Trhomenských Chalupách

 

trhomne-1s.jpgPokud jezdíte z Plzně směrem na Karlovy Vary, kousek za motorestem, který se v minulosti jmenoval 4 sudy (teď už jen Motorest) a chvíli před Bezvěrovem projíždíte přes místo, kde stojí u silnice pár velkých nápadných domů. Vždy jsem si myslela, že to je nějaká bezejmenná samota, ale není, jmenuje se to tu Trhomenské chalupy a jedná se o jednu ze dvou částí obce Trhomné (druhá se jmenuje podle mapy Trhomenské domky). Hned u silnice se nedá přehlédnout jeden nápadný dům, který už dosloužil. Nemá střechu, okna, plot, přesto je stále krásný. Možná to dělají velká půlkruhová okna, možná zbytky zdobné římsy pod střechou. Boční zdi, z části cihlové, z části kamenné se pomalu rozpadají, do vzniklých otvorů vnikají větve keřů a milosrdně překrývají sutiny.

Nedávno jsme jeli kolem i s mým synem, který má podobné ruiny ve velké oblibě. Na rozdíl ode mne se nebojí prozkoumat je i zevnitř. Dostali jsme od řidiče milosrdných 20 minut na prohlídku, což jsme s největší opatrností využili. Já se spokojila s fotkami zvenku, syn si to zkusil i zevnitř. Čím dýl jsem dům obcházela, tím víc mi ho bylo líto, jeho místo u hlavního silničního tahu bylo sice trochu nešťastné, ale takovýhle krutý osud si nezasloužil. Nejsmutnější pro mě byla asi hromádka rozlámaných kachlů pravděpodobně z nějakých kamen kousek zatrhomne-3l.jpg domem. Jak příznačné pro celé místo. Kus za bývalou zahradou domu ještě stála stará kaplička, vytvářející spolu s vedlejším vzrostlým stromem fotogenickou dvojici.

Škoda, že nám ani jednou nepřálo lepší počasí, ale možná přicházející soumrak tak nějak symbolicky k těmto ruinám patřil. Kdyby náhodou někdy k tomuto povídání došel nějaký pamětník, moc by mě zajímal osud tohoto domu, proč vlastně takto zchátral. Světová síť mlčí a to jsem hledala notnou chvíli...

 

 

Náhledy fotografií ze složky Ruiny v Trhomenských chalupách

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář