Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 94 - Újezd u Horšic

15. 2. 2017

Újezd u Horšic

 

ujezd-1l.jpgObčas se stane, že jedete za určitým cílem a cestou potkáte něco možná i zajímavějšího, než jste původně očekávali. Tak tomu bylo i při naší cestě za kamenným artefaktem se symbolem kříže nedaleko malinké obce Vitouň na Přešticku. Předpokládala jsem, že se podíváme na kostel v nedalekých Horšicích, ale první zastávka byla nakonec o něco dřív – v obci Újezd, kde se projíždí kolem místního nenápadného zámku. U něj totiž stála zvláštní kaple, kterou nešlo minout jen tak bez povšimnutí.Zastavili jsme a začli si zámek s kaplí nesměle okukovat přes plot pozemku, který z mírné vzdálenosti střežil hlídací pes.

Už už jsme se chystali ujezd-2l.jpgpokračovat v cestě dál na Horšice, když u brány zastavilo auto a začala vystupovat rodina, která pak plynule pokračovala dovnitř. Pochopili jsme, že se jedná o majitele zámku. Pánovi jsme se omlouvali, že mu okukujeme dům, ukázalo se však, že je to úplně normální komunikativní člověk, se kterým se dá chvíli povídat. Ptali jsme se ho na starosti s údržbou budov, které zdědili v restituci, na využití zvláštní kaple a na plány do budoucna. Pán byl natolik ochotný, že nás na chvíli pustil i za plot, abychom si mohli obejít kapli i z druhé strany a dalo se nafotit i druhé křídlo zámku, pravoúhle přilehlé k tomu, co bylo vidět od silnice.

ujezd-3l.jpgDoma jsem se dočetla, že dnešní zámek stojí na místě dřevěné tvrze, zmiňované v listinách už r. 1513 (zdejší statek koupil jan Steblenec z Drahkova). Později tvrz vlastnil Jan Bořeň, koncem 16. století ji nechal zbořit a na jejím místě nechal postavit renesanční zámeček. Kaple sv. Anny byla přistavěna poč. 18. století, kdy byl zámek v majetku Václava hraběte z Klenové (doteď je vidět jistý nesoulad obou staveb). Kaple je jednolodní obdélníková stavba uvnitř s tribunou v západní části. Na tribunu se dalo chodit rovnou z 1. patra zámku. V roce 1945 byl celý objekt zámku i s kaplí znárodněný a dostalo ho do užívání místní zemědělské družstvo (podle toho se sním zacházelo). Současní majitelé jej získali v restituci po r. 1989, ujezd-4l.jpgrenovují jej postupně podle svých možností.

Jak vidíte, občas se vyplní rčení, že náhoda přeje připraveným. Nám se určitě vyplatilo na chvíli se zde zastavit, popovídat si a později dohledat více informací o místní kapli a zámku.

Fotografie:

1. Kaple a zámek

2.+ 4. Kaple sv. Anny

3. Druhé křídlo zámku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář