Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 95 - Kostel sv. Matěje v Horšicích

25. 2. 2017

Kostel sv. Matěje v Horšicích

 

Horšicemi jsme jen projížděli do vedlejší Vitouně, ale předpokládala jsem, že se zastavíme u zdejšího gotického kostela přímo u hlavní silnice.

Jak jsem se dočetla, historie Horšic na Přešticku sahá až do 13. století (v roce 1245 se o nich píše jako o majetku Adama z Horšic). Stávala tu asi tvrz s vodním příkopem. Kolem roku 1300 se poprvé zmiňuje místní hřbitovní kostel v blízkosti zdejší tvrze. Právě hřbitov umožňuje vstup do blízkosti kostela a dává možnost prohlédnout si jej ze všech stran. A že je na co se dívat.

Gotický sloh, ve kterémhorsice-1l.jpg byl kostel postaven, prozrazuje střízlivý gotický portál s reliéfy obličejů po stranách a polopostavou nahoře. Některá hrotitá okna mají kamenné kružby, z dalších byly v minulosti odstraněny. V 18. století došlo na barokní úpravy. Od roku 1859 ze západní strany ke kostelní lodi přiléhá věž 36 m vysoká (místo původní dřevěné zvonice), z východní strany elipsovitá kaple sv. Kříže. Ta slouží jako hrobka členů rodu Horšiců a později dalších majitelů Horšic – členů rodu Hemigarů.

Když hřbitovní kostel obcházíte, jsou vidět nedávné opravy střechy a fasády. Vnitřek podle informací o kostelu zatím na opravy čeká. Kostel je docela pohledný a určitě je dominantou jinak nenápadné obce. Zajímavá je i výzdoba hřbitovní zdi: před kostelem je výkledek se sochou světce (pravděpodobně Jan Nepomucký). Určitou nevýhodou je hlavní silnice, která vede kolem zdi, větší provoz určitě památce nesvědčí. Ale s tím se musíme smířit, je to daň za to, že kostel stojí v centru obce a je její nepopiratelnou dominantou.  

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Matěje v Horšicích

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář