Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 42 - Mnichovské švédské kříže

7. 4. 2013

 

Mnichovské švédské kříže

 

mnichov-krize-1s.jpgÚplně snadno najdete v Mnichově první z kamenných křížů. Je umístěný mezi kostelem a náměstíčkem v blízkosti zdejší fary. Kdysi tuto hrubě opracovanou památku nalezli mnichov-krize-2s.jpgvyvrácenou u silnice do Poutnova asi 120 m od křižovatky se silnicí do Rájova. Jde o klasický rovnoramenný kříž s požkozenou hlavou.

Další asi metrový kříž je trochu zvláštní. Je to jediný kamenný kříž s kruhovým průřezem, který znám, a to jsem kamenných křížů viděla už mraky. Na přední straně se dá najít petroglyf, připomínající obouručný meč. Od roku 1980 stojí postavený pracovníky CHKO asi 200 m od mnichovského kostela na začátku dnes již nepoužívané úvozové cesty do Sítin. Je to místo, mnichov-krize-3s.jpgkde byl předtím nalezen vyvrácený. Pokud tudy procházíte a nevíte o něm, snadno jej přehlédnete, protože stojí ukrytý ve stínu stromů u silnice. Mějte tedy oči otevřené a pokud přicházíte do Mnichova od severu, dívejte se přesmnichov-krize-4s.jpg silnici (předpokládám, že jako pěší chodíte způsobně po levé straně vozovky).

K oběma křížům se nedochovala žádná legenda, traduje se, že by jejich původ měl souviset s obdobím hladomoru ve městě z dob vpádu švédských vojsk. Proto se oběma památkám říky švédské kříže.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Švédské kříže v Mnichově.

Fotografie:

1. + 2. První kamenný kříž u kostela

3. + 4. Druhý kamenný kříž s kulatým průřezem

 

Náhledy fotografií ze složky Švédské kříže v Mnichově

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář