Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 46 - Druhý kamenný kříž u Ovesných Kladrub a kříž v Horním Kramolíně

5. 3. 2014

 

Druhý kamenný kříž u Ovesných Kladrub    a kříž v Horním Kramolíně

 

Můj prapůvodní záměr obejít oba kamenné kříže uovesne-kladruby-1s.jpg Ovesných Kladrub při jedné cestě po zdejší oblasti vzal brzy za své. Jak už jsem psala, známější kříž stojí šikovně u silnice, není proto těžké se u něj zastavit a do ovesne-kladruby-2s.jpgsytosti si jej prohlédnout. Druhý kříž měl stát více stranou kdesi v polích u kóty Na skalce. Neznalost přesného místa spolu s nedostatkem času rozhodly o odložení návštěvy kříže na pozdější dobu.

Loňské léto jsem se k odloženému záměru konečně dostala, naplánovala jsem dojít ke kříži, nafotit a pak ještě pokračovat k Podhorním slatím. Záměr je jedna věc, realizace druhá. Ukázalo se, že lokalita leží kdesi mezi rozsáhlými pastvinami, navíc ještě akltuálně využívanými skotem. Legrace byla, že jsme se s dcerou staly pro pravděpodobně přátelské krávy vítaným rozptýlením, a tak nás věrně doprovázely až k nejzazšímu bodu ohrazené plochy. Když jsme se zastavily my dvě, zastavilo se i stádo a zvědavě nás sledovalo.

Kříž jsme nikde neviděly, obcházely jsme proto výběh po výběhu, až se mi konečně zdálo, že jsem zahlédla malý nadějný remízek s většími stromy. Dostat se k němu znamenalo přelézt několik ohradníků a doufat, že se na obzoru neobjeví další zvědavý dobytek. Tušení mě nezklamalo, v oplocence mezi stromy křížek opravdu stál, zarostlý v trávě a kopřivách.

Takto malebně umístěný již nebylovesne-kladruby-3l.jpg další zdejší kamenný kříž pár kilometrů severněji. Obrostlý břečťanem je umístěný na okraji Horního Kramolína pod stromem za plotem soukromé chalupy. Opět musíte vědět, kde ho hledat, protože dokonale splývá s okolím. My jsme se při cestě na Podhorní vrch nakonec museli zeptat místního usedlíka, jinak bychom měli smůlu.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Druhý kříž u Ovesných Kladrub a kříž v Horním Kramolíně.

Fotografie: 1. + 2. Druhý kříž u Ovesných Kladrub

3. Kříž v Horním Kramolíně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář