Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 47 - Lesní kříž u Soběkur

27. 3. 2014

 

Lesní kříž u Soběkur

 

sobekury-1s.jpgUž se mi mnohokrát potvrdilo (a mnohokrát jsem to zmiňovala), že při zdánlivě neúspěšném hledání nějakého místa, kamene či drobné památky nemá smysl propadat beznaději. Vyplatí se na místo znovu vrátit a hledat s čistou hlavou. Jen tak vidíte to, co při předchozím pokusu uniká vaší pozornosti. Navíc si můžete dohledat nové informace o hledaném objektu či místu, což vám pak usnadní pátrání.

Před 10 lety se mi nedařilo dohledat kříž nedaleko Soběkur jižně od Plzně. Měl stát za rybníkem na okraji lesa. Šla jsem tehdy rovnou na tušené místo a hledala usilovně, leč marně.

Předloni jsem vytáhla rodinku, aby mi pomohla v opakovaném pátrání. Opět jako vždy jsme zvolili pozdně zimní termín, aby listí na stromech nepřekáželo v pohledech mezi stromy. Dobře jsem si nastudovala mapy, nechtěla jsem nic podcenit. Protentokrát jsme vyrazili jinudy, neponořili jsme se do lesa hned za rybníkem, ale pokračovali jsme dál po polní či lesní cestě směrem na západ a z této trasy jsme odbočili až hlouběji v lese. Takto jsme pohodlně došli až ke krásnému kameni s jetelovým křížem a nápisem, který připomínal smrt člověka padlým stromem či jeho částí. Musím upozornit, že kamene si všimne jen člověk, který jej zde čeká. Křížový kámen totiž nestojí u lesní pěšiny, je umístěný na lesní loučce dál od zraků procházejících.

Jsem ráda, že jsem si pro sebe sobekury-3l.jpgvyřešila další historickou záhadu. Když víte, že kámen někde před vámi je a nemůžete jej najít, snadno propadnete beznaději či obavám, že si historickou památku trestuhodně přivlastnil nějaký darebák. Takto se mé obavy během posledních dvou let bohužel vyplnily v případech druhého kříže v Radomyšli u Strakonic (zmizení mi potvrdili místní) a v Tlucné severně od Plzně. Zde naštěstí nedošlo k úplné ztrátě, ale o tom zase jindy...

Více fotografií najdete ve fotogalerii Soběkury.

 

Náhledy fotografií ze složky Soběkury

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář