Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 48 - Kruhová stéla u Vysoké Libyně

24. 5. 2014

 

Kruhová stéla u Vysoké Libyně

 

Celý konec letošní zimy se v naší rodince nesl ve znamenílibyne-2s.jpg pátrání po kruhových kamenných stélách. Plzeňský kraj je známý vysokým počtem drobných památek tohoto typu, jen pár podobných kamenů se dá najít i jinde: v kraji Karlovarském (např. Dobrá Voda, Loket, Andělská Hora, Žlutice), libyne-3s.jpgStředočeském (např. Jesenice, Křivoklát, u Litoměřic), Ústeckém (např. Strupčice) a Pardubickém (Jablonné n.O.). Já osobně mezi kruhové stély počítám i antropomorfní kříže ve Stebně, Ležkách a Řepanech.

Myslím si, že se nám podařilo navštívit všechny známé kruhové stély v Plzeňském kraji. Při jejich představování vzhledem k jejich počtu nezbyde, než začít od konce tou, kterou jsme viděli jako poslední.

O její existenci jsem až do letoška nevěděla, kniha o křížích ji totiž neuvádí. Její fotografie bez bližších údajů je pouze na webu. Hodně mi pomohla jiná kniha, věnovaná drobným památkám jednotlivých oblastí kolem Plzně. Zde byly uvedené i souřadnice GPS, které nám nakonec pomohly kámen dohledat.

Kulatá kamenná stéla o průměru zhrubalibyne-4l.jpg půl metru s latinským křížem na čelní straně s vysokým evidenčním číslem 2378 (což znamená, že je známá krátkou dobu) se ukrývá v lese severozápadně od Vysoké Libyně. S ohledem na jeho rozlehlost je dobré vědět přesné umístění. I tak jsem nakonec musela zapnout GPS navigaci, abychom hledáním té správné křižovatky lesních cest nestrávili věčnost. Navigace zabrala, stélu jsme objevili a vzhledem k nepříjemnému studenému větru místo zase rychle opustili.

Všechna fota: Kámen v lese u Vysoké Libyně.

 

Náhledy fotografií ze složky Kruhová stéla ve Vysoké Libyni

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář