Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 50 - Nově objevená kruhová stéla v Nečtinech

16. 9. 2014

 

Senzace pro “křížkaře”- nově objevená kruhová stéla v Nečtinech

 

Když jsem se zmiňovala kamarádce, která mě uvedla donectiny-1.jpg světa hledání kamenných křížů o mém záměru zmapovat hlavně ty kruhové, netušila jsem, že by se mohla objevit ještě nějaká nová, nepopsaná. Náhoda tomu chtěla a zrovna ona jednu takovou nedávno našla. To, že má bystré oči, vím, ale netušila jsem, že výsledkem bude taková lahůdka, nyní už nahlášená do registru kamenných křížů.

nectiny-2.jpgPři cestě Nečtinami na Manětínsku si všimla starého domu jednoho místního sochaře - kameníka, ze kterého zrovna oklepali omítku. Hned vedle jednoho okna se doslova vyloupla kruhová stéla. V minulosti ji z nějakého důvodu napevno zazdili do zdi, obrácené k hlavní ulici. Není velká, má v průměru zhruba 40 cm a zdobí jí řecký rovnoramenný kříž. Typově se podobá stéle, stojící v lese u Dobré Vody (východně od Teplé na Karlovarsku).

Protože jsme znali jen ústní zevrubný popis místa, kde ji máme hledat, nenašli jsme ji hned. I paní v místním národopisném muzeu nevěděla (teď už ví), kde by asi tak mohla být, ale alespoň nám dala pár tipů. Jeden z nich vyšel, přestože jsme hledali dům bez omítky a nakonec našli dům již na bílo omítnutý. Kruhová stéla zůstala obnažená, a tak si jí můžete při toulkách Nečtinami prohlédnout i vy.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Smírčí kříže -  Nečtiny.

 

Náhledy fotografií ze složky Nečtiny

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář