Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 51 - Podivný kámen s kruhovou stélou na kostele sv. Jakuba Většího ve Vetlé

28. 11. 2014

Podivný kámen s kruhovou stélou na kostele sv. Jakuba Většího ve Vetlé

 

Při naší podzimní cestě za orostachysy, menhiry a kruhovými stélami v oblasti Žatce, Loun a Roudnice nad Labem jsme si úplně na konec nechali možnost podívat se až za Roudnici do obce Vetlávetla-kriz-1s.jpg, kde měla být na zdi kostela jakási další podivná kruhová stéla. Z perokresby a kusých informací v knize se soupisem kamenných křížů se toho dopředu mnoho nastudovat nedalo, přemluvila jsem tedy osazenstvo výpravy k malé zajížďce mimo směr naší zpáteční cesty. Počasí jakž takž šlo, mraky se sice honily, ale nepršelo, což se nedalo říct, jak jsme zjistili, o oblasti Plzeňského kraje, kam jsme se později vraceli.

Kostel jsme našli snadno, věž nešlo přehlédnout. U ní jsme také začali prohlídku obvodových zdí kostela a na té jižní se mezi pilíři vyloupla ve výši očí záhada nad záhady. V obrysu neomítnuté kruhové stély byla k vidění rytina golgotského kříže. Těžko říct, jak vsazený kámen vlastně původně vypadal, jaký měl třeba tvar, jen u horní strany hlavy stély se dal rozeznat chybějící kus kamene, vyplněný jiným materiálem, než byl původní pískovec. Celé to působilo prazvláštně, rozhodně to nebyla klasická kamenná stéla, jakých jsme viděli už desítky, ať už měly různé reliéfy a byly s nohou či bez.

Internet mě protentokrát zklamal, i když jsem možná jen nedůsledně hledala. Pokud tedy víte něco trošku bližšího o této záhadě, budu ráda, když mi napovíte.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Vetlá.

 

Náhledy fotografií ze složky Vetlá

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář