Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 52 - Kamenné kříže ve Strupčicích

17. 1. 2015

Kamenné kříže ve Strupčicích

 

Při soupisu všech kamenných stél v republice zákonitě narazíte na jednu, která bezpochyby patří k těm nejkrásnějším. Kupodivu není v širším okolí Plzně, dokonce ani nastrupcice-1l.jpg Rakovnicku či Karlovarsku, odkud pochází naprostá většina těchto záhadných kamenů. Strupčice nedaleko severočeského Chomutova jsou trochu z ruky, takže jet tak daleko jen kvůli jedné památce by mi asi doma neprošlo. V září se mi však podařilo zařadit toto místo do itineráře v rámci cesty na Roudnicko.

Tušila jsem dopředu, že možnost „osahat“ si osobně takhle krásnou stélu bude pro mě dostatečnou satisfakcí po všech uštěpačných poznámkách, do jakých že to končin ostatní tahám.

Už samotná příjezdová cesta poskytla nezapomenutelný pohled na těžbou poznamenanou krajinu se siluetami hor Českého středohoří na obzoru. Kostel sv. Václava jsme díky jeho báni našli bez problémů a hned jsme se vydali na průzkum jeho okolí. Neznalé příchozí, jimiž jsme byli my, nejdříve uhodí do očí veliký kamenný kříž vpravo od vchodu do kostela. V jeho sousedství je trochu nedůstojně umístěná popelnice, takže najít vhodný úhel pro fotografování není úplně jednoduché. Třeba popelnice z nějakého neznámého důvodu nemůže stát vlevo od dveří vedle jiné popelnice. O kříži jsem našla jen to, že sem byl přemístěný z Prunéřova, ale berte to bez záruky.

strupcice-2s.jpgPlni očekávání jsme zapátrali po kruhové stéle. Stála u dřevěného plotu na severní straně areálu kolem kostela. Zdála se zhruba tak vysoká, jako kříž vedle vchodu. V mnohém mi připomněla podobnou stélu, umístěnou na nádvoří hradu v Lokti. Obě jsou jediné dvě dochované kruhové stély bez výsečí kolem křížů v kole, jen ta loketská je zdobněji propracovaná.

Hledala jsem dostupné informace o původustrupcice-3s.jpg strupčické stély. Kdysi byla umístěná zhruba asi 15 km vzdušnou čarou jihozápadně od Strupčic u vsi Vrchnice, která stávala na pravém břehu malého Lužického potoka . Dnes již vesnice neexistuje, na jejím místě byste nalezli rozsáhlý areál elektrárny Tušimice (cca 4km západně od Kadaně). Spolu s gotickými božími muky sloupkového tvaru kruhovou stélu před zánikem zdejších obcí přesunuli ke strupčickému kostelu.

Dochované kusé informace datují stélu do 16. století a mluví o ní jako o cyrilometodějské (což se jaksi časově vylučuje). Jedna z legend také oba dnes již strupčické kamenné kříže spojuje s pověstí o převráceném vozu a úmrtím nevěsty. Podobná pověst však doprovází takové množství kamenných křížů, že začíná být docela nepravděpodobná. Vzájemná podobnost s loketskou kruhovou stélou může být náhodná, nebo svědčí o příbuznosti (jedna kamenická dílna či vztah předlohy a kopie). Nakonec Loket a Vrchnice neleží až tak nepřekonatelně daleko od sebe. Vytesat podobnou stélu určitě nebylo jednoduché a laik by to asi nezvládl. Už vůbec si netroufám odhadovat pravý důvod vzniku podobné kamenné památky...

Více fotografií najdete ve fotogalerii Strupčice.

Fotografie:

1. Kostel sv. Václava ve Strupčicích

2. Kamenný kříž vedle vchodu

3. Kruhová stéla vedle kostela

 

Náhledy fotografií ze složky Strupčice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář