Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 53 - Zpátky v Řepanech

29. 1. 2015

Zpátky v Řepanech

 

repany-1s.jpgČlověk by nevěřil, jaké může zažít náhody. Vloni (2014) kolem Vánoc jsem zatoužila znovu navštívit a hlavně nafotit ve větším rozlišení kruhové kamenné stély kolem Žihle a na Jesenicku a letos na Nový rok se mi to podařilo. Další náhoda: před několika dny se mi ozvala paní, která má k Řepanům vzpomínky z dětství a ptala se, zda o kříži v Řepanech vím něco víc, protože z dětskýchrepany-2s.jpg let si nepamatuje, že zde kámen stál. Jak to tedy bylo?

Podnikli jsme výpravu na místa, která jsem dobře znala, přijeli jsme proto vždy až skoro k cíli, nic jsme nehledali a já mohla hned fotit. Nikde se nic nezměnilo, všechny stély stály poslušně na svém místě, drobné změny proběhly jen v jejich okolí. Například v Řepanech, kus cesty od Lubence, jsme na dohled od krásného antropomorfního kříže našli novou tabuli naučné stezky, kde se objevilo i pár informací o této kamenné památce. Sláva, kdyby to tak bylo časem u většiny drobných památek...

Podle tabule je kříž pojmenován jako pokutový. Je to sice široký pojem, ale už by se z toho dalo vycházet a zkusit zjistit, k jakým pokutám a v jakém smyslu tento opracovaný kámen sloužil a jestli se dá něco podobného dohledat i k dalším třem podobným křížům této oblasti (Ležky, repany-3bs.jpgStebno a nedochovanému v Malměřicích). Datace vzniku kříže sahá hluboko do středověku: do let 1346 – 1360. Osobně si myslím, že toto stáří (skoro 700 let!) bude zhruba souhlasit u řady kruhových stél, proto se k nim většinou nedochovaly okolnosti vzniku a legendy, které existují vznikly až lidovou ústní tvořivostí.

Kruhový kámen v Řepanech údajně odjakživa stál urepany-3s.jpg silnice nedaleko místa, kde je postavený nyní. Na tabuli je vyfocený v roce 1989 povalený v trávě; kdy se dostal na současné místo, nevím (proto si jej asi paní nepamatovala) . Celková kompozice rozměrného kamene (118 x 69 cm) je unikátní: nahoře kruhová hlava s negativním reliéfem rovnoramenného kříže s klínovým zakončením jednotlivých ramen (podobný symbol je na novodobé replice kruhové stély u obce Bohy). Na tělu pod hlavou jsou vyžlabená místa, takže celé připomíná postavu v šatech se zvonovou sukní. Podobné vyžlabení se dá pozorovat na lesní stéle mezi Plzní a obcí Záluží. Použiji příměr jedné mojí mladé kolegyně: na těle viděla jakási andělská křídla. Až pojedete z Plzně na Žatec nebo z Prahy na Karlovy Vary, zajeďte až do Lubence a neváhejte po jediné členité příjezdové cestě dojet až do nevelkých Řepan, odměnou vám bude právě kamenná postava anděla s velikou hlavou – tajuplné pokutové kolo ze 14. století.

Fotografie:

1., 2. + 4.: Pokutové kolo v Řepanechrepany-4l.jpg

3. Pohled zezadu

5. Jeden z domů v obci - i ruiny mají své kouzlo (alespoň pro mne)

repany-5l.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpověd

(Renata, 17. 5. 2015 17:42)

Ach tak...děkuji za info.Možná někde v okolí ležel v trávě,to je možné.Moc děkuji za odpověd a pokud mohu ještě poprosit o pomoc.Ten poslední snímek ruiny...babička se do něj přistěhovala v době zakládání družstev.Byl to velice rozsáhlý statek,se stájemi,sušičkami,kovárnou a atd.
Nějaký čas tam pracovali a bydleli.Poté chov dobytka přešel jinam,babička se odstěhovala do dvojdomku v Řepanech a statek začal chátrat...po letech jsem se tam byla podívat a moc by mě zajímalo po kom ten statek byl,kdo ho založil a kdo se asi musel vystěhovat.Pokud budete něco vědět,prosím dejte mě vědět Renata