Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 54 - Kamenné kříže u Dobré Vody

3. 3. 2015

Kamenné kříže u Dobré Vody

 

Mapování kruhových stél v prostoru pomyslnéhodobra-voda-1.jpg lichoběžníku Plzeň- Tachov- Jesenice- Rakovník se chýlilo ke konci. Většinu kamenů jsem znala, jen jsem je potřebovala přefotit lepší technikou. Byly tu však i takové, které bylo třeba dobra-voda-2.jpgdohledávat. Kromě jiných zbývala stéla u Dobré Vody na Tepelsku. Má zajímavý osud. Našli ji teprve kolem roku 1980 v blízkosti silničky z Branišova do Dobré Vody v lese nedaleko místa, kde se od silničky odděluje lesní cesta, vedoucí souběžně s ní z údolí na soutoku Bezděkovského potoka a dalšího potůčku, pramenícího pod Prachometským kopcem.

Než jsme dojeli do těchto končin, míjeli jsme prastarý kostel ve Vidžíně a řadu drobných sakrálních památek v jinak trochu zapomenuté krajině. Pokud někde lišky dávají dobrou noc, tak by se dalo říct, že je to tady. Nemyslím to zle, i ta odlehlost má své kouzlo a navíc je zde dobra-voda-3.jpgcítit religióznost zdejší krajiny díky přítomnosti dvou nedalekých klášterů (premonstrátský v Teplé a relativně nedávno zrenovovaný klášter trapistů v Novém Dvoře).

dobra-voda-4.jpgStéla u Dobré Vody neměla jednoduchý osud, během let měnila své umístění, až se vrátila tam, kde ji před více než 30 lety našli. Snadno ji minete, je vysoká jen přes půl metru, pozitivním reliéfem kříže v kruhu je otočená od silnice a ještě je krytá kmenem vzrostlého stromu. Mně osobně zpracováním hodně připomíná stélu v Nečtinech.

Pokud se kvůli křížům vypravíte z větší dálky až do těchto končin, nebudete litovat. U Dobré Vody nenajdete jen kruhovou stélu, o pár stovek metrů dál zahlédnete velký kámen se symbolem řeckého kříže, od kterého vede odbočka do Nového Dvora. Před vjezdemdobra-voda-5.jpg do kláštera stojí dva pěkné novodobé křížové kameny. Když se vrátíte na silničku Branišov – Dobrá Voda, před Dobrou Vodou minete další novodobý kamenný kříž větších rozměrů. My jsme netušili, že polní cesta od tohoto kříže dobra-voda-6.jpgvede k dalším novodobým křížům. Nedávno jsem však četla něco v tom smyslu, že některé z nich snad zmizely, ale třeba se mýlím. Poslední potěšení pro křížkaře se dá najít přímo v Dobré Vodě. V centru v malinkém parčíku stojí starý kamenný kříž, zpracováním podobný kříži u Polínek. Na tak malou obec docela mazec, co říkáte? smiley

Fotografie:

1. + 2. kruhová stéla u Dobré Vody

3. + 4. Novodobé kamenné kříže u kláštera trapistů

5. Novodobý vysoký kříž u Dobré Vody

6. Kamenný kříž v Dobré Vodě

 

Náhledy fotografií ze složky Dobrá Voda

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář