Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 56 - Podivná kamenná stéla od Oldřichova

11. 4. 2015

Podivná kamenná stéla od Oldřichova

 

Je to takový zvláštní kraj. Rovinka kolemoldrichov-1s.jpg Oldřichova poskytuje pohled na panorama nedalekého Sedmihoří a zvlňuje se jen tu a tam nějakým mírným zalesněným kopečkem. Jak jsem se dozvěděla ze zápisků na netu, navíc tu snad pod zemí vede tajná chodba s vchodem u rozbořeného kostela sv. Jana nedaleko Kočova a ústící snad někde u Trnové jihovýchodně odtud.

oldrichov-2s.jpgStéla kousek za Oldřichovem je také taková zvláštní. Na oblém, nahrubo opracovaném kameni o průměru kolem půl metru je vyžlabený obrys řeckého kříže. Působí dojmem, že jej vysekali dodatečně, jak se tomu dělávalo při pokřesťanštění některých pohanských památek. Kámen se z části ukrývá pod zemí a je vlastně součástí kruhu různorodých kamenů mezi dvěma vzrostlými stromy. Opodál jsou umístěné dva kamenné hranoly, sestavené do podoby jakési lavičky.

Místo na mě působilo zvláštní energií, pravděpodobně zesílenou kamennou sestavou. Nevím, jak dlouho zde kamenyoldrichov-3s.jpg leží, kdo je sem naskládal a zda nejsou jen náhodně uklizené z okolní pastviny, ale místo úplně vybízí ke spočinutí na sedátku na delší dobu než jakou jsme zde byli my. I když oldřichovská stéla pravděpodobně nepatří ke klasickým kruhovým stélám, já ji k nim řadím, aby jejich výčet byl co nejpestřejší.

Fotografie:

1. + 2. Kamenná stéla u Oldřichova.

3. Kamenná sestava

 

Náhledy fotografií ze složky Oldřichov

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář