Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 59 - Kamenné kříže u Starého Sedla a Tuněchod

1. 1. 2016

Kamenné kříže u Starého Sedla a Tuněchod

 

Nevelké polesí severně od Starého Sedla je malým rájem pro hledače kamenných křížů. V prostoru velikosti několika hektarů se jich dá najít 7 a jeden další křížový kámen je ještě více severněji v údolí Výrovského potoka. Horší je, že se musí hledat v lese, což jak každý hledač ví, není vůbec jednoduché. Když navíc znáte polohu křížů jen zhruba, máte to ještě těžší. Bez znalosti GPS nebo bez rady někoho, kdo to tu už zná, kříže málokdy najdete všechny hned napoprvé.

I když jsem přípravě výpravy věnovala celý kriz-ns-1l.jpgvečer, dopředu jsem tušila, že zdaleka nenajdeme plný počet těchto drobných památek. Doufala jsem, že bychom našli tak tři, výsledek však byl ještě o jeden kříž míň. Kdybychom ještě 100m popošli...

Najít první křížový kámen bylo naprosto snadné, stojí totiž přímo u lesní cesty obklopený kopečky zeleného mechu. Je to asi 70cm vysoká kamenná deska s pozitivním reliéfem klínového kříže na rozšířené noze.

Další nejbližší kříže už patří katastrálně k Tuněchodům (obec severovdchodně od Starého Sedla). Ten hezčí z nich je klasický kamenný kříž vysoký přes 1m s vytesaným nápisem ve staročeštině. Z nápisu se dá vyčíst, že zde došlo k lesnímu neštěstí. Jeho polohu jsem dohledávala z knihy o křížích a ještě kontrolovala na nejnovějších fotografiích. Našli jsme jej docela snadno, jen se špatně fotil, protože stál u drátěného plotu lesní školky.

kriz-ns-2s.jpgS druhým křížovým kamenem to bylo horší, protože jediným vodítkem byl údaj o poloze v blízkosti křižovatky lesních cest v polesí V Bahnech. Takto dostanete okruh o poloměru desítek metrů, přidejte si křoví, docela velké kameny roztroušené v terénu, zkrátka "lahůdka" pro hledače. V mém případě si připočtěte netrpělivý zbytek výpravy, který se už viděl někde na obědě. Tušíte správně: nenašli jsme nic. Až doma jsem zdlouhavě dohledala, že stál asi o 100m dál.

Nevadí, stejně bych se sem chtěla někdy zase vrátit a hledat některé další z 6 zbylých křížů.

I přes částečný neúspěch a inverzní počasí zde bylo krásně, odměnou bylo i to, že při zpáteční cestě se inverze zvedla a na obzoru vedle Starého Sedla se vynořily vrcholky nedalekého Sedmihoří.   

 

Náhledy fotografií ze složky Staré Sedlo a Tuněchody

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář