Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 60 - Konečně! Kříž v lese u Křelovic

4. 2. 2017

Konečně! Kříž v lese u Křelovic

 

krelovice-4s.jpgUž jsem to možná někdy psala- některé kříže jsou jako zakleté. Víte přibližně, kde byste je měli najít, ale ať děláte, co děláte, kříž zůstává vašemu zraku skrytý. Napříště se pokusíte najít víc indícií, které by vám jeho polohu více napověděly; nastudujete mapy, zápisy v encyklopediích, prolezete stránky, které se věnují drobným památkám, nebo dokonce jen kamenným křížím a přesto po dalším pokusu o nalezení odejdete opět s nepořízenou. V naprosté většině případů jsou to kříže lesní. Nemáte se na ně koho zeptat (v obcích či jejich blízkosti doporučuji konfrontovat nějakého pejskaře) a nejsou vidět z větší vzdálenosti, takže o ně musíte doslova zakopnout.

Před mnoha lety jsem se pokusila křelovický kříž najít cestou ze Šipína, hledala jsem však ve špatné části lesa. krelovice-2s.jpgVloni jsem provedla druhý pokus; pomáhala mi celá rodina a opět bez úspěchu. Tehdy jsem uznala, že se napotřetí budu muset lépe připravit. Zapátrala jsem a našla dokonce přesné souřadnice kříže. To už se dalo zkombinovat s mapou. Stačilo odpočítat lesní cesty, aby se nemusel prohledávat příliš rozsáhlý kus lesa. Udělala jsem si značku na mapě a GPS souřadnice hrdě nechala doma s tím, že je nebudu potřebovat (používám je až v nouzi nejvyšší). Hledání na místě trvalo skoro hodinu a opět bez úspěchu. Nadějných míst bylo v lese několik, ale kříž ne a ne najít.

krelovice-1s.jpgPoslední výprava probíhala v kombinaci s hledáním nedaleké keše. Syn s mírnými obtížemi keš našel a hrnul se pomáhat mi s hledáním kříže. Prozradila jsem mu GPS památky a doufala, že je nebudu muset použít a díky větší časové rezervě v klidu kříž vypátrám. Cestou směrem k předpokládanému místu jsme hledali i houby, až se mi syn ztratil někde vpředu. Až pozdě jsem zjistila, že šel napřed a podle souřadnic sám našel ihned i kříž. Zavolal mě tedy „k hotovému“, což mě trochu zklamalo (čekala jsem větší námahu při hledání a souřadnice jsem chtěla použít až v nouzi nejvyšší). Na druhou stranu jsme ušetřili spoustu času při prohledávání lesa.

Zajímavé je, že při předchozích akcích jsmekrelovice-3s.jpg kolem kříže určitě prošli a ani si ho nevšimli. Podle letecké mapy jsem si vydedukovala, že v místě, kde nyní stojí, kdysi vedla lesní cesta. Ta je nyní zarostlá a její náznak je vidět právě jen při pohledu z větší výšky.

Fotografie: Kamenný kříž v lese mezi Šipínem a Křelovicemi

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář