Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kříže 61 - Falešný křížový kámen od Vitouně

22. 2. 2017

Falešný křížový kámen kousek od Vitouně

 

Na Plzni jihu moc kamenných křížů nepotkáte a i z těch několika, co tu byly, se stačilo od doby evidování pár ztratit. Ovitoun-1s.jpg to víc mě překvapilo, že jakási výprava turistů či skautíků viděla v oblasti Loupenska na Přešticku něco jako vitoun-2s.jpgkřížový kámen. Podle popisu a fotografií jsem vydedukovala, že je někde u lesní cesty, spojující zříceninu hradu Skála s obcí Vitouň.

Zaparkovali jsme na okraji obce a vydali se hledat cestu, která byla zřetelně vidět v lese, u obce se však trochu ztrácela. Opravdu to chvíli trvalo, než jsme náznak cesty našli a po chvíli hledání jsme na okraji lesa skutečně našli zbytky betonu a o kus dál hledaný objekt.

Byl docela vysoký (odhadujivitoun-3l.jpg asi jako dospělý člověk), tvar se dá těžko popsat (fotografie je dostatečně vypovídající) a latinský kříž měl na přední straně. Materiál těžko odhadnu, buď pískovec nebo beton. Dole to mělo kus jakéhosi podstavce, obrostlého mechem. Když jsme jej očistili, vyloupl se nápis: -spi-sladce-....-otče- (třetí slovo bylo vitoun-4l.jpgodštípnuté). Tím pádem bylo vše jasné, jedná se pravděpodobně o nějaký náhrobek, ale kde se tady vzal, se už asi nedozvíme.

Když jsme při návratu k autu v obci potkali místní rodinu na procházce s pejskem a dali se s ním do řeči, pán naznačoval, že onen „náhrobek“ stál o kousek dál a stojí v těch místech tak dlouho, co tam bydlí. Nevysvětlilvitoun-5l.jpg nám však, kde se tam vzal, jestli třeba nepochází z nějakého zrušeného hřbitova, nebo jestli nestál na místě nějakého neštěstí. Podle dalších kamenných zbytků poblíž „kříže“ je asi blíž pravdě první možnost.

Fotografie:

1. Křížový kámen či náhrobek?

2. Zadní strana

vitoun-6l.jpg3. - 5. Odhalování nápisu na podstavci

6. + 7. Krajina u Vitouně

 

 

 

 

vitoun-7l.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář