Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 10 - Bílov - Potvorov - Hubenov

5. 3. 2008

Smírčí kříže 10 – Bílov – Potvorov – Hubenov

 

Obrazek

 

ObrazekTahle nelehká cesta za kamennými kříži začala už ve Vysoké Libyni, kudy projíždí šikovný autobusový spoj z Plzně až do ŽObrazekatce. Místní pozdně gotický kostel sv. Blažeje z 15.století byl bohužel obalený lešením, s jeho fotografií jsem tedy musela počkat až na jindy.

Z Libyně už to byl jen kousek do sousedního Bílova, kde jsem čekala první dva kameny. Jeden z nich na kraji oObrazekbce měl spojitost s dalšími kameny v Potvorově a u Olšanského rybníka, podle knihy o kamenných křížích Ćech a Moravy  ke všem třem patří lidová píseň o smrti dvou soků a jejich milé. Jaká romantika! Je zajímavé, že když jsem doma prohlížela podrobně jeho fotografii, zdálo se mi, že nad horním ramenem zřetelného latinského kříže vystupuje na povrch kamene něco jako reliéf srdce. Ale může to být jen optický klam a moje domněnka. Kámen prý stával původně u nedaleké vsi Sedlec, která je už jen kousek Obrazekod zmiňovaného Olšanského rybníka. Poblíž kamene jsem si ještě vyfotila pěkná kamenná sloupková boží muka a už byl čas přejít na jiný konec Bílova, kde měla u cesty sObrazektát krásná kruhová stéla s reliéfem berličkového kříže. Skutečně jsem ji našla před jedním z rekreačních domků. Krásný bílý kámen byl umístěný lícovou stranou k cestě směrem k Potvorovu, kam jsem měla zamířeno za dalšími kříži.Obrazek

Potvorov mě lákal i z jiného důvodu. V této vesnici jsem si chtěla prohlédnout místní pozdně románský kostel sv. Mikuláše z 1.poloviny 13.století. Opravdu stál za prohlídku, díky neomítnutému kamennému zdivu a ozdobám působil opravdu starobyle. Věž byla podle literatury přistavěná až v 19.století. Kdysi prý kostel dokonce obklopoval vodní příkop. Za fotografii stála i pObrazekěkná barokní fara v těsném sousedství kostela.

Nyní nastal čas najít místní kamenné kříže. Věděla jsem, že to nebude jednoduché, protože jeden z nich měl stát ve stodole jednoho místního domu, tudíž jsem musela spoléhat na to, že bude majitel doma a ještě navíc bude ochotný pustit vetřelce na pozemek. Vzhledem k tomu, že tudy nedávno procházela celá skupina hledačů kamenných křížů a žádala o totéž, trochu jsem se bála, že i kdyby majitel doma byl, nebude Obrazekochotný se zdržovat s dalším otravným návštěvníkem. Měla jsem však štěstí, obyvatelé chalupy byli doma a poté, co po zazvonění zdejší paní někam do domu zavolala, že už tu jsou zase nějací křížkaři J, přišel pán domu a umožnil prohlídku křížového kamene s klínovým křížem i dalších kamenných objektů – hraničních mezníků ve své stodole. Ještě jednou alespoň na dálku díky. Kámen ve stodole patřil k trojici kObrazekřížů, ke kterým patřila již zmiňovaná lidová píseň o tragédii z nešťastné lásky.

Další zdejší kamenný kříž stál na kraji Potvorova u silnice k Žihli hned vedle božích muk pod letitým stromem. Počasí se trochu pokazilo, začalo drobně pršet, ale ještě se to dalo vydržet. Následoval rychlý přesun k nedalekému Olšanskému rybníku, v jehož blízkosti měl být třetí kříž z místní legendy. Nestál přímo u silnice, chvíli tedy trvalo, než jsem ho našla dál od cesty na pomezí mezi lesem a polem. Řasou porostlýObrazek kříž z hrubého zvětralého pískovce stál nakloněný k jedné straně ve stínu lesa, a tak hodně splýval s okolním porostem.

Zbýval poslední naplánovaný kříž na cestě Obrazekzpět do Kralovic. Vedla k němu cesta vysokým lesem. Dovedla mě až na silnici, vedoucí okolo zajímavé usedlosti – barokní stavby z počátku 18.století. Hospodářský dvůrObrazek plaského kláštera s názvem Hubenov je totiž pravděpodobně dílo slavného Jana Santiniho. Ať už je to, jak chce, rozhodně to, co bylo vidět z odstupu od silnice, byla Obrazekvelmi zajímavá nevšední stavba, která dodnes slouží jako statek s hospodářskými zvířaty.

Kousek za Hubenovem jsem našla poblíž jedné lesní cesty poslední křížový kámen. Mrzelo mě jen, že počasí nedovolovalo udělat pořádné fotografie, protože by to byl kámen velmi fotogenický. Měl Obrazektotiž kříže ze všech stran pískovcového kvádru, z jedné strany pozitivní reliéf berličkového kříže a z ostatních stran vyryté reliéfy latinských křížů. V přítmí lesa a dešťových mraků vypadají fotografie kamene trochu pochmurně, ale počasí bohužel objednat nejde J.

Cestu jsem zakončila rychlým přesunem do Kralovic, kde už čekal autobusový spoj zpět domů. Nebýt zhoršeného počasí v závěru, byl by dojem z této výpravy docela pozitivní, našla jsem totiž vše, co jsem si naplánovala a nalezené kameny opravdu stály za tu trochu námahy a nepohody.

 

ObrazekFotografie:

1. Bílov - náves

2. Sloupková boží muka

3. - 4. Křížový kámen - Bílov

5. Stéla - Bílov

6. - 8. Kostel sv. Mikuláše - Potvorov

9. Fara vedle kostela

10. Hraniční kameny a křížový kámen - Potvorov

11. Křížový kámen - Potvorov

12. Kamenný kříž - Potvorov

13. - 14. Kamenný kříž u Olšanského rybníka

15. Dvůr - Hubenov

16. - 17. Křížový kámen u dvora v Hubenově

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Bílov - Potvorov - Hubenov

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář