Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 11 - Kbelany - polesí Harabaska - Kamenný Újezd

20. 3. 2008

Kbelany – polesí Harabaska - Kamenný Újezd

 

Obrazek

 

ObrazekAsi nejtěžší hledání smírčích křížů je v lesním porostu v době, kdy se příroda zelená. V dnešní době si už můžete vzít GPS, ale před 4 lety byla GPSka něco jako hodinky s vodotryskem, tedy silně nedostupný přístroj. V publikaci o křížích navíc souřadnice pro satelitní navigaci nejsou uvedeny, takže pokud byste si je nesehnali od organizovaných hledačů, stejně by vám navigace k ničemu nebyla. Nezbylo, než se spolehnout na ústní rady těch, kteří lesní kříže už viděli před vámi.

Severozápadně od Plzně můžete najít polesí s krásným názvem Harabaska (moc by mě zajímalo, jak název vznikl). Rozprostírá se mezi Sulislaví na západě, Hněvicemi, obcí Kbelany a Blatnicí na jihu, Kamenným Újezdem a Doubravou na východě a ÚlicemiObrazek na severu. Toto v minulosti pravděpodobně vojenské polesí má dvě zajímavosti: soustavu vydřevených zákopů a bunkrů a 4 křížové kameny a smírčí kříže. V soustavě lesních cestiček se dá velice snadno zabloudit, a tak se musíte spolehnout na svůj orientační smysl, mapu a jedinou turistickou stezku se žlutou značkou, která Obrazekvede polesím z východu na západ. V neposlední řadě také hodně záleží na štěstěně a jak uvidíte v závěru výletu, její přízeň je pochopitelně velice vrtkavá.

Pro vstup do polesí jsem zvolila jeho západní stranu, ke které se dostanete dle vlastní volby buď z vlakové trasy Plzeň – Cheb nebo z lokální trati Nýřany – Heřmanova Huť. Z obou je to k prvnímu křížovému kameni zhruba stejně daleko. Chce to jen najít tu správnou lesní cestu a napojit se na žlutou značku, která do polesí vstupuje směrem od Pňovan. Znamená to projít předtím územím protkaným zákopy a bunkry, místy s jasnými známkami toho, že tohle členité území využívají novodobí dobrodruzi při paintbolové válce. Stopy od barevných střel najdeteObrazek hlavně v okolí největšího betonového úkrytu. Když se žlutá značka napojí na zpevněnou lesní cestu, je třeba už dávat pozor, protože někde u této cesty má stát první cíl cesty – nevysoký hranatý křížový kámen se zatesaným reliéfem rovnoramenného kříže. Skutečně u cesty stál, dokonce mu kříž někdo asi pro větší názornost natřel modravou barvou. O nějaký ten kilometr dál, v místech, kde se cesta prudce stáčí k jihu, je třeba sejít z hlavní cesty a vydat se do lesního porostu. Zde už se musíte orientovat podle odkrokovaných vzdáleností a bez rady těch, kteří už kříž navštívili, by asi nebyl k dohledání. Našla jsem ho, malý, zvětralý křížek se třemi nevýraznými vytesanými křížky, porostlý mechem, ve stínu Obrazekvzrostlých smrků okolo. To jsem věru nečekala, že to půjde takhle snadno, a tak se s nadějí vydávám k dalšímu kříži. V lese je slyšet nějaký rozruch a skutečně, o kus dál parta chlapíků tahá z porostu velmi dlouhý kmen, v tuto dobu na konci dubna nejpravděpodobněji na májku v nějaké okolní obci. Třetí kříž nacházím rovněž bez problémů, stojí na rozhraní lesa a pole, opět na trase se žlutou značkou. Ze zadní strany nese matně vystupující obrys kříže.

Před Kamenným Újezdem má stát poslední kříž, tentokrát i s pověstí, leč štěstí mě opouští a v časovém stresu s vědomím brzkého odjezdu lokálky z K.Újezdu do Nýřan začínám nervóznět a kříž nemůžu najít. Po čvrt hodině to vzdObrazekávám, přitom vím, že určitě chodím kolem něj. Do Újezda je to ještě kus, nikde ani živáčka, kterého by se dalo zeptat, nakonec to tedy vzdávám a odkládám tento poslední zajímavý kříž na někdy příště. Je vidět, že člověk nemá propadat euforii z toho, jak mu přeje štěstí a zvyknout si na jeho vrtkavou přízeň. Aspoň bude důvod se do zajímavého polesí Hrabaska zase někdy vrátit.

 

Fotografie:

1. Vydřevené zákopy v lese

2. První křížový kámen

3. - 4. Druhý kříž

5. Vynést budoucí májku z lesa není snadné

6. - 7. Třetí kříž

 

Náhledy fotografií ze složky Kbelany - polesí Harabaska

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Schránka

(radka, 10. 3. 2012 19:39)

Před chvílí jsem si navýšila kapacitu, můžete tedy vesele psát :-).

Křížek u Kbelan

(Petr Kotrle, 10. 3. 2012 16:14)

Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na detaily jednoho z křížků u Kbelan, ale mail mi hlásí přeplněnou schránku. Máte nějakou jinou mailovou adresu?