Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 12 - Trpísty

10. 4. 2008

Trpísty

 

ObrazekOpravdu netuším, jak vzniklo tohle podivné jméno obce nedaleko Stříbra západně od Plzně. Než jsem se do ní podívala, znala jsem ji jen ze zmínek jednoho z mých pracovních kolegů. Dopředu jsem jen věděla, že zde stojí zajímavý zámek, často měnící majitele a někde na okraji má být smírčí kříž. Právě ten se stal důvodem, proč jsem cestu k Bezemínskému hradišti u nedalekého Śipína zahájila právě odtud.

ObrazekVystoupila jsem na vlakové zastávce kousek za vesnicí a podle mapy jsem měla při cestě do obce hned na kraji zahlédnout nápadný smírčí kříž. Tentokrát to šlo velmi snadno, nedbale opracovaný žulový kříž stál u silnice a nešlo ho přehlédnout. Traduje se zde legenda, že necelý metr vysoký kříž stojí na místě hromadného hrobu nějakých vojáků Obrazekz dřívější doby, což podle knihy o kamenných křížích potvrdily nálezy částí vojenské výstroje při opravě přilehlé silnice. Pokusila jsem se kamenný kříž nějak nafotit, stejně jako sochu světce, stojící opodál.

Netrvalo to dlouho a stála jsem kousek u zdejšího barokního zámku. Ten podle oficiálních informací stojí na místě Obrazekstředověké tvrze pánů z Gutštejna (nedaleký hrad). Není to stoprocentně potvrzené, ale zámek v letech 1723 – 29 postavil architekt s italskými předky Jakub Auguston. Ten má „na svědomí“ řadu dalších staveb z Plzeňska a myslím si, že jednoho dne jeho zajímavým stavbám věnuji celý samostatný článeček. Samotný zámek v Trpístech má obdélníkový půdorys s dvěma oválnými prostorami v příčné ose. V těchto prostorách se nacházejí velké sály, přičemž západní sál prý slouží jako Obrazekvstupní hala a východní sál schodištěm propojuje zámek s anglickým parkem okolo. Park je docela rozlehlý, roste v něm řada zajímavých stromů. Jaké, to vám říct nemůžu, za prvé nejsem dendrolog a za druhé jsem se dovnitř vůbec nedostala. Zámek byl v době mé návštěvy v neudržovaném stavu a prohlídky zde fungovaly jen po předchozí telefonické domluvě. Mně stačilo podívat se z venku, byla totiž přede mnou slušná „štreka“ kouzelnýmúdolím Úterského potoka směrem k Šipínu.

Za vesnicí se cesta klikatila mezi loukami směrem dolů k vodě a dole u potoka příchozí vítal na vrbě vodník v životní velikosti i s pohádkovým doprovodem. Kolem vody se začaly objevovat betonové bunkry opevnění z první republiky, další podobné stavby jsem  pak míjelaObrazek ještě dlouho po cestě potoční nivou a i výš na svazích přilehlého lesa. Je zajímavé, že některé betonové stavby si našli novodobé příležitostné obyvatele. Těšila jsem se na pradávno osídlená místa o několik kilometrů dál, ale to už jsem vám popisovala v článku Šipín – Bezemínské hradiště. Rozhodně mi nevadilo vracet se zdejší krajinou o několik hodin později opačným směrem zpátky na vlak, zdejší kraj je totiž natolik kouzelný, že je stále na co se dívat.

 

Fotografie:

1. Socha světce na kraji Trpíst

2.-3. Kamenný kříž

4. Barokní zámek

5. Pohádkové bytosti v životní velikosti

6. Betonový bunkr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář