Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 14 - Dolní Bělá - Tlucná - Lhotka

15. 5. 2008

 

Dolní Bělá – Tlucná – Lhotka

 

Tahle trasa po smírčích křížích v Obrazekokolí Dolní Bělé se sama nabízela, protože to bylo opravdu jen kousek od Plzně – výchozího bodu cesty. Stačilo nasednout na autobus a než bys řekl švec (přeháním), ocitla jsem se v Dolní Bělé pod kopcem, kde kdysi stál hrad Bělá. Ten podle dostupných informací založili na začátku 14.století Hroznatovci, na přelomu 16. a 17.století přestavěli na zámek Markvartové z Hrádku a po zrušení plaského kláštera, který ho měl později v držení, rozebrali na stavební materiál místní lidé. Dnes ze stavby zbyly jen poslední zbytky a na místě hradiště se dnes podle dřevěného pódia pravděpodobně konají místní hudební akce.

ObrazekNásledujícím cílem byl smírčí kříž nedaleko sousední obce Tlucná. Tento zajímavě tvarovaný kříž s ulomenou hlavou a rameny stojí v lese v místech, kde podle pověsti zahynula čerstvá nevěsta v převráceném kočáru. Osud je to Obrazeknelichotivý, ale jak vidíte, díky kamennému kříži se na tragédii vzpomíná dodnes. Kříž byl po chvíli hledání nalezen, zdokumentován a následovala procházka polní cestou k obci Vrtbo, kde jsem si chtěla prohlédnout pahorek se zbytky gotického hradu Vrtba. Hrad byl postaven pány z Vrtby ve stejné době jako ten s Bělé. Lidé zde žili víc než 200 let, pak ho stihl podobný osud, jaký potkal Bělou – hrad zpustnul a lidé ho rozebrali na Obrazekstavební materiál. Na místě jsem si prohlédla to jediné, co z hradu dnes zbylo – valy a příkopy, které díky své mohutnosti dokázaly zabránit i atakům husitských vojsk. Uprostřed zarostlého návrší dnes stojí prohořelý strom, zničený snad bleskem, snad úmyslným zapálením vandaly. Jak příznačné, když známe osud místa.

Lesem cesta pokračovala k další vesnici Lhotka. Ještě před ní se objevil u silnice další kamenný kříž. Foukal čerstvý vítr a po obloze hnal mraky, zbarvené nádhernými barvami nízkého jarního slunce. Se svěžezeleným mladým obilím na poli za křížem vše tvořilo naprosto kouzelný obrázek.

Poslední kříž nedaleko Kunějovic jsem už představila jinde, tudíž je i mé povídání o další výpravě za kamennými kříži u konce. Pokud se touláte rádi krajinou jako já, zkuste si všímat kamenných svědků dávných událostí aObrazek tragédií, vždyť proto je lidé na podobná místa postavili. Třeba se také začnete zajímat o to, proč na takových místech stojí. Hledání podobných drobných památek je leckdy docela slušné dobrodružství a o to je větší uspokojení, když se vám podaří nějakou najít. Když dopředu znáte legendu, která se s místem pojí, zamyslíte se nad pomíjivostí lidského života a začnete si o to víc vážit toho, že zde můžete být a můžete vnímat všechen život okolo. Jsou to kratičké okamžiky štěstí a ty se v nás střádají do budoucna, aby nám pomáhaly překonávat i to zlé a špatné, co k životu také patří. Přeji vám, aby těch šťastných okamžiků bylo co nejvíce.

Fotografie:

1. Bývalý hrad Bělá

2. Kamenný kříž v Tlucné

3. Ohořelý strom v místech hradu Vrtba

4. Kamenný kříž ve Lhotce

5. Lhotka

 

Náhledy fotografií ze složky Tlucná - Lhotka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář