Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 16 - Alexovice - Pekárka

24. 6. 2008

Alexovice – Pekárka

 

ObrazekTip na prohlídku tohoto moravského křížového kamene jsem opět dostala od kamarádky, která už ho v minulosti navštívila spolu s partou Obrazekpodobných nadšenců – hledačů smírčích křížů. Měla jsem si zapamatovat, že v blízkosti Alexovic  (části jihomoravského města Ivančice) najdu Obrazekkopec zvaný „prdel“ (odpusťe mi ten vulgarismus, ale jak uvidíte, je naprosto na místě) a na jeho vrcholu stojí dobře viditelný, přes metr vysoký křížový kámen.

Nemaje mapu, vylézám z auta na okraji Alexovic a ptám se dvojice místních žen, čekajících na autobusové zastávce, kde se tady dá najít zmiňovaná „prdel“. Obě se na mě podívaly se zvláštním výrazem ve tváři, asi odhadovaly, z kterého nejbližšího ústavu jsem mohla utéct. Začínám upřesňovat svůj požadavek a líčím, že by to tedy měl být kopec, dělající podobou čest svému jménu. Ženy se trochu uklidnily, pak si vzpomněly, že by to mohla být jistá Pekárka a máchly rukou kamsi na západ od místní zástavby. Asi byly rády, že po nich už nic víc nechci.

Silnice vedla podél meandrů řeky ObrazekJihlavy a zanedlouho se po levé straně vynořilo návrší, porostlé holým akátovým porostem. Na vrchol se už muselo pěšky kolem informační tabule, objasňující složení tohoto slepencového kopce a s výčtem botanických pokladů, které zdejší přírodní park chrání. To mi však bylo v této roční době jedno, podloží stejně vidět nebylo a koniklece a další vzácnosti parku zasloužile odpočívaly v očekávání příznivějších jarních dnů. Zato křížový kámen  jsem objevila dobře viditelný na samém vrcholu zaobleného kopečku. Stál mírně nakloněný ke straně, na přední straně s reliéfem latinského kříže a nějakého podivného předmětu vedle něj. Údajně se měl z tohoto místa zřítit dolů koňský povoz, což asi pro koně i vozku znamenalo dost nepěknou smrt. Ať už byla příčina jakákoliv, památku v podobě otesaného kamene si určitě zasloužili.

ObrazekPo obhlédnutí kamene ze všech stran jsem si začala všímat i okolí. Byl odtud naprosto úchvatný výhled na řeku dole, na malý ostrov uprostřed říčního koryta a na obzoru i na lidské příbytky nedalekého města. Ve světle téměř zapadajícího zimního slunce vypadalo vše neuvěřitelně malebně.

Nafotila jsem si zajímavý kámen, řeku a vydala se zpátky k silnici a odtud dál na zorané pole naproti návrší, bahno, nebahno. Až s dostatečným odstupem jsem musela dát kamarádce zapravdu, nad silnicí se tyčily lidské hýždě (slušně řečeno), jako vyšité. Jako by se nějaký obr předklonil a nám všem tímto gestem ukázal, co si o nás myslí. Dnes už je Obrazekjedno, jestli Pekárka dostala mírně vulgární, přesto ale výstižnou přezdívku jen od party veselých turistických nadšenců, či se jí tak říká odjakživa a jen ony oslovené ženy nevěděly, která bije. Tahle večerní zastávka na cestě do Brna určitě stála za hřích a věřte mi, že si z vás v žádném případě nedělám…..legraci. 

Fotografie:

1.- 2. Křížový kámen

3. Temeno kopce

4.+ 5. Výhled z kopce

6.+ 7. Pekárka

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pekárka-PRDEL

(momao@seznam.cz, 25. 4. 2013 10:48)