Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 18 - Kladrubské křížové kameny

21. 8. 2008

Kladrubské křížové kameny

 

ObrazekOblast obce Kladrub jižně od Stříbra na Tachovsku je kromě historických staveb bohatá i na kamenné kříže. Není divu, vedla tudy obchodní stezka a tím pádem čas od času docházelo k nějakému konfliktu a bohužel i zločinu. Některé z křížů dnes už neexistují, další jsem se při Obrazeknávštěvě Kladrub pokusila najít. Začalo to křížem , který měl stát kus od lesní cesty mezi Stříbrem a kladrubským klášterem v polesí Jirná. Popis v knize hovořil o pasece, ze které se naskýtá pohled na dvůr Žďár. Kříž nepatří zrovna mezi trpaslíky (pravidelně opracovaný žulový kříž Obrazekz minulého století, vysoký ani ne třičtvrtě metru). Hledala jsem, seč jsem mohla, našla bez většího úsilí množství smrkových hřibů (tolik najednou už jich asi nikdy nenajdu), až mě nakonec chytla v lese bouřka. Nebylo to nic příjemného, hromy blesky práskaly jeden za druhým a ozvěna mezi lesními stráněmi byla až strašidelná. Nečas jsem nějak přežila a  nakonec  nezbylo, než marné hledání vzdát a pokračovat v cestě.

Po obhlídce kladrubského kláštera a kostela vedle jsem pokračovala lesní cestou kolem řeky Úhlavky na jih od obce oblastí bývalých mlýnů a Obrazekv lesním údolí hledala další dva kamenné kříže. Pravdou je, že lesní kříže se hledají mnohem líp v období, kdy je porost bez listí, tentokrát však bylo léto. Strávila jsem na tomto opuštěném místě notnou chvíli, leč opět bez úspěchu. Když se nedaří, tak se nedaří.

Zklamaně jsem se vracela cestou podél řeky zpátky k obci s jistotou že další skupinku křížů určitě najdu. Stojí totiž na malém plácku před kostelem sv. Jakuba (18.st.) na náměstí, kam byly svezeny z širokého okolí, kde musely ustoupit civilizaci. Prvním z nich je Obrazekopravený široký křížový kámen, přivezený sem z místa za obcí, kde byl údajně podle pověsti zabit rozzuřeným býkem pasák. Na přední straně má výrazný reliéf kříže, zadní strana je holá, neopracovaná.

ObrazekDruhý z křížů stál severně od obce u silnice do Stříbra. Rovný metr vysoký kříž má mírně špičatá ramena a hlavu. Na přední straně má vyhloubený malý křížek. I tento kříž prošel opravou, jeho noha je spojená kovovým trnem. Třetím členem Obrazekskupinky křížů je hodně zvětralý křížový kámen, vysoký 65cm. Na jedné straně má vytesaný reliéf kříže v kruhu a na druhé straně řecký kříž. Dříve stával u silnice, kopírující trasu staré obchodní stezky mezi Ostrovem a dvorem Žďár. Ve Obrazekskupince stojí ještě jeden silně zvětralý štíhlý kámen, o kterém vám toho mnoho neřeknu. V knize o křížích jsem ho nenašla. Je vyšší, než třetí kříž a zvětralé tvary na jedné straně mi nejvíce připomněly nejasnou lidskou postavu, podle Obrazekvelké hlavy tak trochu dětskou. Na zadní straně vystupoval reliéf nějaké zbraně či nářadí.

Na území Kladrub stály ještě další kříže, poslední zmínka o nich je však z konce předminulého století. Dnes už nezjistíme, jaký je potkal osud. Je klidně možné, že podobně neslavně by dopadly i kříže od kostela, proto asi není na místě odsuzovat přemisťování křížů z původních míst tragédií na nějaká bezpečnější místa. Z místa, kde stojí v Kladrubech dnes, si je snad nikdo ukrást netroufne…  

Fotografie:

1.+ 2. Kladrubský barokní kostel sv.Jakuba

3. Skupina křížů před kostelem

4. První křížový kámen

5. Druhý smírčí křížObrazek

6.+ 7. Třetí křížový kámen

8.+ 9. Čtvrtý křížový kámen?

10. Skupina kladrubských křížů v zimě o rok později

 

 

 

 

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář