Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 19 - Běleč - Bratronice

20. 9. 2008

Běleč – Bratronice

 

Při nedávném výletu do několika sbírek v okolí Roudnice nad Labem došlo nejen na obhlídku několika kamenů, dnes řazených meziObrazek menhiry, ale i na zastávku u dvou smírčích křížů v bývalém kladenském okrese. Oba stály pěkně u cesty, stačilo jen zastavit a dobře si je prohlédnout.

Zhruba severně od Berouna leží vesnice Běleč. Hned na kraji obce stojí v blízkosti rozcestí u kamenné hradby žulový křížový kámen s řeckým křížem, vystupujícím z ploché kamenné desky. Spodní část kamene se ztrácela v trávě, pravý horní roh pravděpodobně nedávno někdo částečně odštípl, těžko říct, zda záměrně, nebo zde narazilo nějaké auto. Já jen doufám, že kříž, zde postavený na Obrazekusmíření s bohem po nějaké dávné tragédii, nemá na svědomí nějakou tragédii další. Celkově kámen dosahoval kousek nad úroveň kolen a stejný rozměr měl i na šířku.

Jen kousek cesty to bylo do následující, o něco větší obce s názvem Bratronice. I zde se povedlo Obrazekkámen najít takřka okamžitě. Byl posatvený po pravé straně silnice na menším volném Obrazekprostranství, v minulosti prý stál na druhé straně silnice. Tento křížový kámen měl téměř metr na výšku, asi půl metru na šířku a na přední straně byste našli vytesaný reliéf dvojitého kříže na šikmé ploše. V obci měl stát ještě jeden pěkný křížový kámen s vytesaným hrotovým křížem. Dnes je však bohužel tento kámen v nějaké zahradě v obci a podle dostupných fotografií leží Obrazeknaplocho a v prohlubních má majitel(ka) zahrady něco jako mimiskalku. Nechtělo se mi ho ani hledat, stačilo mi to, co jsem viděla na cizích záběrech.

Chtěla jsem vidět ještě křížové kameny ve Smečně a v katastru obce Ledce, avšak i když to bylo při cestě, bylo příliš málo času na to tyhle dva hůř dostupné kříže hledat. Tak snad zase někdy příště…

Fotografie:

1.- 2. Běleč - křížový kámen

3.- 5. Bratronice - křížový kámen


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář