Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 20 - Čistá na Rakovnicku

31. 10. 2008

Čistá

 

Řada kamenných křížů má Obrazeknelehký osud. Už jen to, že ze všech evidovaných z doby, kdy se jejich podoba zvěčňovala jen perokresbou (předválečné období), značné množství už na svých místech nestojí. V nejhorším případě byly odneseny neznámo kam (nebo známo ? - soukromé sbírky takysběratelů, kteří bez podobných památek nemohli být a jejich přítomnost na místech, ukrytých před zraky místních obyvatel, je lákala k této v podstatě svatokrádeži) a část z nich dnes leží buď v celku či rozlámaná na kusy v základech domů. V lepším případě byly tyto „svědkové času“ přeneseny z místa, ke kterému je váže důvod jejich vzniku, na místo Obrazeknové, kde míň překážely a hlavně byly všem na očích. Takovou možností je muzeum – avšak kameny zde já osobně nemám příliš v oblibě, sice je odtud nemůže nikdo ukrást, ale kouzlo, s nimi spjaté, je totálně fuč, zůstanou jen bezduché kusy kamení.

Když to jinak nešlo a kameny ohrožovala výstavba, našlo se vždy ve městě či obci místo, kam byly přeneseny. Tato možnost je ztrátou jen částečnou, člověk si řekne, že je to pořád lepší, než takovýto historický kus opracovaného kamene utopit v betonu na místě, kde překáží.

Oba kamenné kříže v Čisté, obci na trase Rakovník Obrazek– Kralovice, potkal podobný pohnutý (doslova) osud. První kříž s vyrytým letopočtem 1713 a písmeny G.H. už jednou unikl destrukci, nohu má s tělem spojenou cementovou maltou a pravé rameno úplně chybí. Podle knihy stával ve Obrazekzdejším kraji u cesty ke Kočkovu mlýnu, dnes skončil v parku před místním kulturním domem. Opravdu skončil, protože leží povalený u velkého kamene a pomalu, ale jistě, jej zarůstá vegetace.

Druhý čistecký křížový kámen zase stával vedle železného křížku u silnice z Kožlan do Čisté. Před několika lety byl položen spolu s předchozím naObrazek náves v obci, odkud „doputoval“ až po bok rozlámaného kříže do parčíku u kulturního domu. Přitom je to kámen velice zajímavý, na čelní straně má vytesaný masivní tlapatý kříž vlevo od spodního ramena kříže má vyvrtaný asi patnácticentimetrový otvor. Přiznám se, že kdybych nevěděla z knihy, že tu takhle spolu oba kameny leží, nikdy bych je asi nenašla. I když místní parčík asi nějak udržují, ležící kameny prohrávají zápas s vegetací a je jen otázkou času, kdy je překryje vrstva humusu.

Zajímavý je i velký kámen v těsné blízkosti obou křížů, ale o jeho původu a důvodu umístění na zdejší místo nevím zhola nic. Dá se spekulovat o tom, že to může být významný kámen, překážející někde v okolí podobně jako oba kříže, a tak byl místními přidán do tohoto maličkého lapidária. Ale to by chtělo vyzvídat u místních pamětníků, třeba je to jen naprosto obyčejný kus kamene bez nějaké minulosti.

Oba zdejší kříže jsou důkazem toho, jak bylo Obrazekv minulosti (a občas i v současnosti) nakládáno s historickými památkami. Pravda, oba nezmizely úplně z povrchu zemského, ale ani jeden z nich dnes nemá důstojné místo. Ale to už je život, není vše jen růžové. Třeba se v budoucnu najde někdo, kdo po domluvě s místními oba padlé kameny znovu postaví, aby se na ně mohli podívat i ti, co přijdou po nás.

 

 

Fotografie:

1. Skupinka kamenných objektů v ČistéObrazek

2.- 5. Ležící kamenné kříže

6. Drobný kámen u velkého kamene

7. Velký kámen


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář