Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 21 - Břízsko na Kralovicku

21. 11. 2008

Břízsko

 

ObrazekVždy, když jsem si prohlížela perokresbu tohot křížového kamene v knize o Kamenných křížích Čech a Moravy, říkala jsem si, že ho asi těžko někdy uvidím na vlastní oči. Leží totiž docela daleko od Plzně, stranou od železničních tratí. Dojít sem pěšky odkukoliv by byl pro mne nadlidský výkon. Kamarádka vyprávěla, že kolem něj vždy projíždějí při cestě na chatu a že stojí přímo v blízkosti silnice, vedoucí do obce. Nemusí se tedy nikterak hledat, přesto byl pro mne nedostupný.

Před nedávnem jsem  však krásného slunečného dne na začátku listopadu vylákala rodinu na výlet do Dolního Hradiště, ležícího západněji v blízkosti řeky Střely. Výlet to bylObrazek nádherný,  procházka skalnatým údolím, kterým Střela v těchto místech protéká, přinesla nezapomenutelný zážitek, kdy člověk nevěděl, co má dřív fotit – jestli zelené porosty v meandrech říčky, nebo fantastické břidlicové skály, osluněné nízkým sluncem a porostlé kapradinami a opadanými kmeny nejrůznějších zakrslých stromků. Ale o tom až jindy. Vymínila jsem si, že bychom mohli zajet i k Břízsku, které je opravdu docela nedaleko, abych si mohla na vlastní oči okouknout zdejší kámen.

Skutečně je umístěný na samotném okraji obce, Obrazekv blízkosti stojí ještě stará boží muka. Pískovcová deska křížového kamene má zvětralé okraje, na jedné straně je vyrytý obyčejný kříž a na druhé straně je zvláštní symbol, složený ze tří stejně dlouhých vodorovných rysek a přes ně překřížených dvou svislých. Podobný symbol jsem u žádného dalšího kamene ještě neviděla a vůbec netuším, co by mohl znamenat. Výška zvláštního obdélníkovitého kamene, postaveného na kratší hranu, je asi třičtvrtě metru. Dočetla jsem se, že kámen, od roku 1994 zapsaný do kulturních památek, čeká v nejbližší době rekonstrukce, takže doufejme, že to bude k jeho dobru a nevznikne zde nějaká pouťová atrakce v ohrádce.

Mimochodem, možná vám také vrtá hlavou, jak vznikl název obce Břízsko. Ano, skutečně to souvisí s břízami, protože do r. 1854 se tato maličkáObrazek obec, přidružená k obci Kozojedy, jmenovala Dolní Bříza či Dolejší Březí. Do samotné obce jsme už dál nejeli, čekala nás cesta zpět kolem kostela v nedalekých Čivicích a kolem zpustlého zámku Kaceřov, a to pro mě znamenalo další lákadla, kterým jsem dala přednost a které vám také představím někdy příště a v jiné rubrice.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Břízsko (rubrika Smírčí kříže).

Fotografie:

1. Přední strana kamene

2.+ 3. Zadní strana kamene

4. Kamenný podstavec božích muk opodál.


 

Náhledy fotografií ze složky Břízsko

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář