Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 23 - Ležky - Řepany

4. 5. 2009


Ležky a Řepany

 

ObrazekMoc jsem se na tento výlet těšila, vždyť kamenné kříže v Ležkách, Řepanech a nedalekém Stebnu patří k nejhezčím, jaké můžete v našich krajích potkat. Jsou to kříže tvaru aObrazek velikosti lidské postavy, s velikou kulatou hlavou a rameny, připomínajícími končetiny. Říká se jim proto antropomorfní. Nalezli byste je u nás právě jen v těchto třech obcích, patřících do bývalého okresu Louny.

Pro začátek jsem chtěla stihnout alespoň kříže v Ležkách a Řepanech, protože třetí Obrazekobec je na jiné vlakové trase. Lokální trať, vedoucí z Blatna do Lubence, se romanticky proplétá mezi kopci se žulovými skalami. Vláček zastavuje na kraji lesa asi kilometr od Ležek, na dohled od silnice, spojující Prahu a Karlovy Vary. Ke vsi vede polní cesta, za staveními z lesa vykukují žulová skaliska, obnažená erozí. Podle mapy by zde někde měl stát i útvar, zvaný Kapucín, vyhledávaný romantiky a hlavně horolezci. Ale na to teď nemyslím, přemýšlím, z které strany obce začít hledat. První kříž by měl státObrazek někde v blízkosti frekventované silnice u zemědělské budovy. Vydám se po cestě, která vede podél zemědělského družstva, napínám zrak, ale marně. Pro jistotu cestu projdu ještě jednou celou, ale opět bez úspěchu. Nic se nemá lámat přes koleno, vydávám se tedy na severní okraj vsi a odtud polní cestou severozápadně k Řepanům. Potkávám zemědělce, sklízející slámu a ptám se, zda něco nevědí o kamenném kříži Obrazekv Ležkách. Jak jsem zjistila, hledala jsem na špatné cestě, dostala jsem ale přesné instrukce, kde znovu hledat. Fajn, ale nejdříve Řepany. Cesta se svažovala docela příkře z kopce k potoku, tekoucím pod vsí. Řepanský kříž měl stát na návsi, ta se naštěstí dala najít snadno. Nebylo ani třeba dlouho hledat, rozměrný kříž se dal velice snadno najít. Výška skoro 120cm, takže ho nešlo přehlédnout. Údajně stojí na místě, kde byl sedlák usmýkaný splašenými koňmi. Brrr, to nebyla pěkná smrt,Obrazek alespoň po tomto incidentu zůstal takový pěkný pomníček…

Po nafotografování bylo třeba rychle nabrat zpáteční směr, což do kopce k Ležkám nebylo zrovna jednoduché. Tentokrát jsem šla už téměř najisto a úspěch se dostavil. Kříž stál docela zarostlý a mírně nakloněný na kraji obce, osvětlovalo ho nízké podzimní slunce. Po zdolání bujného porostu bylo možné i osahat několik tajemných důlků, vyhloubených na temeni „hlavy“ kříže. ObrazekKámen stál čelem k žulovým skalám za vsí, jako by za ty věky, co tu stojí, mlčky pozoroval jejich proměnu v čase. Výška podobná, jako u předchozího kamene v Řepanech, jen kříž na tzv.hlavě byl tentokrát berličkový.

Bylo přede mnou dilema: spěchat na poslední motoráček do Blatna a nebo zůstat, alespoň zběžně si prohlédnout skály za vsí, a pak těch pár kilometrů dojít pěšky. Hádejte, kterou možnost jsem zvolila. Na prohlídku skalního města to nebylo, na to by byl třeba celý půlden. Měla jsem štěstí, že večerní slunce osvětlilo skály přesně ze strany, ze které jsem to potřebovala. Ale to až zase v jiném povídání. Když se mi Kapucín ztratil z dohledu, točila se lesníObrazek cesta k Malměřicím a dál na Blatno podél železniční trati, kroutící se mezi zalesněnými kopci. Na jednom z nich jsem zahlédla další žulové útvary. Podobných by se ve zdejších lesích asi dalo najít vícero, takže mám zase jako vždy důvod, proč se sem někdy znovu vrátit.

 

Fotografie:

1.+ 2. Kříž v Řepanech

3. Ležky - žulové skály

4.+ 6. Kříž v Ležkách

5. Kouzelné důlky v hlavě kříže

7. Kapucín

8. Cesta k Malměřicím s dalšími skalami v pozadí

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stéla v Řepanech

(Radusa, 26. 1. 2015 20:35)

Dobrý večer. V Řepanech jsme shodou náhod byli před třemi týdny, chystám se v nejbližší době o něm napsat nový článek, protože v obci je o něm několik nových informací na tabuli naučné stezky. Tak se do 2 - 3 týdnů podívejte na stránky.

Re: Stéla v Řepanech

(Renata, 17. 5. 2015 17:27)

Dobrý den,mohu si prosím někde přečíst článek ke kříži v Řepanech? Moc děkuji Renata

Re: Stéla v Řepanech

(Renata, 17. 5. 2015 17:28)

Dobrý den,mohu si prosím někde přečíst článek ke kříži v Řepanech? Moc děkuji Renata

Řepany

(Renata, 25. 1. 2015 10:41)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda nemáte nové informace o kříži v Řepanech děkuji

Řepany

(Radka, 1. 5. 2011 22:51)

Zdravím ze Lhoty,
děkuji za zajímavý postřeh. Jediné informace, které o křížích mám, jsou z knihy Kamenné kříže Čech a Moravy, kde je ke každému jen pár vět a to, jestli na místě ještě stojí, či už zmizel. Občas je tam i legenda, která se ke kameni váže. Řada kamenných křížů už nestojí na původních místech (možná je to i řepanský, ale kniha to neuvádí), například v Malměřicích měl třeba kdysi stát další nádherný antropomorfní kříž, ale bohužel se nedochoval. Až budu někdy mluvit s někým ze společnosti , zabývající se kříži, zkusím se na ten řepanský optat. Mějte se hezky a děkuji za pozorné čtení.

Re: Řepany

(Renata, 13. 8. 2011 13:08)

Děkuji za odpověd,naše rodina žila v Řepanech od 50. let a ptala jsem se starších členů rodiny a o kříži také nikdo nevěděl,myslím si že sem byl přestěhován někdy kolem roku 1990 a možná by o tomto mohl vědět něco majitel chalupy (bývalá konírna ) a nebo potomci rodiny Smitků,bydlící hned vedle kříže.Budu vděčná za další info

doplnění

(Renata, 30. 4. 2011 23:36)

Do Řepan jsem jezdila jako dítě ,před 40 ti lety na fotografovaném místě žádný kámen nikdy nebyl ,poprvé jsem ho tam viděla před dvěma lety když jsem se byla podívat ve vsi svého dětství.Můžete mě tuhle záhadu vysvětlit ?
Děkuji
1sestra@sezanm.cz