Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 25 - Stebno

4. 2. 2010

Stebno

 

Ležky, Řepany, Malměřice, Stebno. Kdysi v okolí těchto Obrazekobcí v blízkosti trati z Rakovníka do Bečova šlo najít jedny z nejhezčích kamenných křížů Obrazekv Čechách – tzv. antropomorfní kříže – kameny ve tvaru lidské postavy. Kámen od Malměřic již zmizel v propadlinách času (nebo v rukou nenechavců?), o křížích u Řepan a Ležek jsem psala už dříve, zbýval mi tedy kámen u Stebna. Na perokresbách v knize o Kamenných křížích Čech a Moravy mi připadalObrazek nejhezčí ze všech zmiňovaných a hlavně byl poslední, který jsem ještě neviděla na vlastní oči. Při plánování trasy do okolí Krtských skal jsem proto na závěr cesty zvolila jako poslední bod právě Stebno.

ObrazekKe Stebnu se blížím z nedaleké obce Krty příjemnou polní cestou, která se až v závěru trochu ztrácí v lese. Před Stebnem stezka míjí Stebenský rybník a vyústí na silnici, spojující Stebno se sousedním Petrohradem. Přestože slunce pálí až běda, musím přidat do kroku pro případ, že bych musela kříž hledat v porostu u silnice. To se naštěstí nestane, kříž jsem nacházím hned napoprvé. Stojí na travnatém pahorku a od silnice jej odděluje jen pruh stromů a keřů. Kříž je skutečně tak krásný, přesně jak se zdál na perokresbě v knize. V kontrastu se zelenou trávou a s Obrazekmodrou oblohou, posetou až kýčovitě bílými mráčky v pozadí nemá přes metr vysoký kámen netradičního tvaru chybu. Zakulacená hlava s reliéfem kříže na kamenném těle, do stran se rozpínaly „menší zaoblené“ ruce rovněž s vystupujícími kříži, celé již mírně poznamenané desetiletími, po které tu kámen stojí. Podobný tvar kamenů, připomínající postavu, je prý znám z jihu Francie. Jakou shodou náhod se čtyři obdobné kříže ocitly v českých končinách asi nikdo netuší.

Naposledy fotím pohledný kámen na návrší a spěchám ke Stebnu. Zbývá mi posledních 20 minut do odjezdu vlaku a nohy bolí jako nikdy. Aby ne, když mají za sebou přes 20 kilometrů  často i v dost nepřístupném terénu. Letmo fotím u cesty zajímavý Obrazekútvar z velkých žulových balvanů, který by stál za bližší prozkoumání, kdyby bylo více času, v obci ještě nezbytná fotka místního kostela a hurá na nádražíčko. Ukázalo se,Obrazek že je až za obcí, zbývalo tedy ještě asi půl kilometru. Osobáček už přitom houkal k odjezdu. Kupodivu neodjel ze zastávky a počkal, až z posledních sil doběhnu na roztřesených nohách. Od vykukujícího průvodčího s úsměvem od ucha k uchu se dozvídám, že mě zachránila vyhraná sázka se strojvedoucím, že tu štreku zvládnu doběhnout bez zastávky na vydechnutí. Děkuji, pane Obrazekstrojvedoucí, že jste mi věřil. Sotva popadám dech a teprve po chvíli mám čas srovnat si dojmy z náročné cesty a poskládat obrázky všeho krásného, co jsem za celý den viděla. Lidičky, máme tu doma krajinu tak krásnou, až to bere dech a to nemyslím při dobíhání vlaku…

 

Fotografie:

1. - 5. Kamenný kříž ve Stebně

6. Kamenná sestava před Stebnem

7. SkálaObrazek

8. Stebno

9. Kostel

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Stebno

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář