Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 26 - Velečín - Ostrovec

24. 2. 2010

Velečín – Ostrovec

 

Při jedné z dávných cest po křížových kamenech jsem muselaObrazek požádat jednoho soukromníka, aby mě pustil do své stodoly, kde leželo několik torz kamenných památek Dobře si pamatuji, jak prohlásil, že před týdnem u něj také byli nějací ‚křížkaři‘. Tento termín mě docela pobavil a naprosto ho chápu. ObrazekHledání křížových kamenů a kamenných křížů je totiž určitý druh posedlosti, pokud to jednou zkusíte, začnete se pídít po všech  podobných objektech v okolí a nedá vám to, dokud jich většinu neobjevíte. Už jsem to asi někde psala: často to není snadná záležitost, v zimě mohou být zaváté sněhem, v létě zarostlé plevelným porostem. Pokud některý kámen nenajdete,Obrazek láká vás to vrátit se někdy zpět a zkusit to znovu.

Na sever od Plzně je obhlídka všech křížů docela náročný úkol, je jich tu totiž docela velké množství. Je to dáno tím, že  tudy vedly staré obchodní cesty na západ. Obchodní stezky znamenaly hustý provoz  kurýrů či kupeckých vozů a tím pádem i lákadlo pro ty, kteří v jejich přepadávání viděli snadný výdělek. K různým lidským tragédiím zde docházelo častěji, než v jiných klidnějších oblastech, a protože kamenné kříže měly podobné nepěkné události připomínat, lze jich v těchto končinách najít požehnaně.

Přiznávám se – jsem vlastně také takový ‚křížkař‘. Při plánování mých občasných výletů vždy nezapomenu na mapě prozkoumat, zda se Obrazekv blízkosti trasy nenachází nějaký smírčí kříž. V průběhu několika let se mi v okolí Plzně podařilo většinu podobných památníčků nalézt a pro sebe fotograficky zvěčnit. Pár jich však ještě zbývá a mezi nimi byly i tyto dva kameny- velká kruhová stéla v obci zvané Velečín a křížový kámen (či náhrobek ?) v blízkosti hřbitovního kostela v Ostrovci. Obě vsi leží na hranici bývalých okresů Plzeň – sever a Louny nebo jinak také na západní hranici přírodního parku Jesenicko.

Velečín je menší obec v blízkosti trati Plzeň – Žatec. Ze všeho nejvíc mě zde zaujalo netradiční propojení církevního a světského života. Ke věži kostela je zde doslova přilepená nehezká přízemní budova zdejšíhoObrazek obecního úřadu, postavená pravděpodobně ještě za socialismu. Do teď mě mrzí, že jsem si ten podivný slepenec (nechci urazit příhodnějším termínem ‚paskvil‘) nevyfotila, ale v první chvíli mě to tak dostalo, že mi bylo líto i místa na paměťové kartě. Velečínská stéla stála na místě, kde jsem ji očekávala podle popisu v knize o kamenných křížích – mezi tratí a silnicí na Ostrovec. Reliéf kříže na čelní straně byl už skoro nezřetelný, celý bez mála metrový kámen se navíc ztrácel v bujném okolním porostu.

Vydala jsem se na východ k nedalekému Ostrovci, obci ještě menší, než je Velečín. Zde měl být u místního kostela pískovcový křížový kámen s reliéfem kříže s berličkovým Obrazekzakončením ramen a dvěma osmilistými růžemi v horních rozích (prý podobné růžím ve znaku plaského kláštera). Na perokresbě v knize vypadal moc zajímavě,Obrazek připomínal tak trochu náhrobní kámen. Kamennou zeď kolem kostela jsem obešla asi 3x okolo, kámen jsem však nikde neviděla. Došlo mi, že kámen může být uvnitř, brána do ohrady kolem starého kostela byla naštěstí otevřená, a tak jsem za chvilku za budovou našla hledaný, asi 90cm vysoký objekt.

Protože  byl starý oprýskaný kostel hodně fotogenický, vrátím se k němu v nějakém budoucím článečku a přidám místo, ke kterému jsem Obrazekodbočila z cesty z Velečína do Ostrovce –  přírodní památku Ostrovecké olšiny, ležící  severně od  Ostrovce. Na shledanou příště.  

Fotografie:

1.- 3. Kamenná stéla ve Velečíně

4. Pohled na Velečín ze silnice do Ostrovce

5.+ 6. Ostrovecký kostel

7.- 9. Křížový kámen u kostela v Ostrovci

 

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Velečín - Ostrovec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář