Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 27- Dolany

6. 4. 2010

Smírčí kříž v Dolanech.

 

ObrazekKrásný, asi metr vysoký kamenný kříž v Dolanech jsem si fotila už dvakrát. Poprvé to bylo při návštěvě Zábělé – přírodní rezervace na břehu Berounky kousek za Plzní. Zábělou si lze prohlédnout třeba cestou od Dolanského mostu směrem k Bukovci, já si před několika lety „odskočila“ od mostu právě do Dolan, abych viděla zdejší kamennou památku. Od řeky je to pořád do kopce, ale výsledek stojí za námahu, pískovcový kříž s klínovými rameny a hlavou stojí spolu s torzem sloupkových božích muk v malé dřevěné ohrádce hned u silnice, vedoucí přes Dolany do sousedních Nadryb.

Jak už jsem vícekrát psala, s některými křížovými kamenyObrazek a kříži se pojí legendy o důvodu jejich vzniku. K dolanskému kříži patří podle písemných záznamů pověst o docela morbidním nálezu lidské Obrazekkostry bez hlavy a měšce s penězi. Kostra asi patřila lupiči, jehož lup – onen měšec, s ním skončil navždy v hrobě.

Při první návštěvě nízké sluneční světlo prosvítalo mezi plaňkami dřevěné ohrádky a ty vrhaly zajímavý stín přímo na kříž, lidově nazývaný cyrilometodějský. Fotila jsem na kinofilm, takže mám schované asi 2 fotografie kříže. Podruhé už jsem mohla plýtvat snímky, protože jsemObrazek fotila digitálně, ale zase nebylo tak zajímavé světlo, Obrazekjako v prvním případě.  

Počet křížů, které jsem v okolí Plzně dosud nenavštívila, se pomalu snižuje. Buď jsem okolo nich dosud neměla cestu, nebo jsem je hledala marně. Díky těmto drobným památkám jsem viděla místa, kam bych se asi záměrně nedostala. Často mě překvapilo, jaká malebná místa se v našem nejbližšímObrazek okolí skrývají. I to budiž zálibě v hledání křížů přičteno k dobru.

 

Fotografie:

1. Dolanský mlýn

2.+ 3. Kříž v Dolanech

4. Ohrádka s oběma památkami

5.+ 6. Foto klasickým fotoaparátem

 

Náhledy fotografií ze složky Dolany

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář