Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 28 - Jesenice

7. 10. 2010

Smírčí kříže - Jesenice

 

Naše jarní návštěva skal v okolí Ležek u Lubence vedla zákonitěObrazek přes Jesenici. Toto město patří do oblasti s hojným výskytem nejrůznějších křížových kamenů, stél a křížů. Ty jesenické už povětšinou nestojí na svých místech, lidé je svezli koncem 80. let minulého století ze zrušené cesty od vesnice Kosobody k Račímu potoku na nádvoří místního muzea. Dnes oba stojí před branou muzea, aby byly dostupné i v době, kdy je brána muzea zavřená. Společnost jim dělají vysloužilé mlýnské Obrazekkameny. První z křížů, veliký asi 80 cm má ulomené jedno rameno. Kdysi dávno byla ramena i hlava kříže pravděpodobně zahrocena, což dnes již díky erozi není příliš patrné. Druhý nepravidelný kříž přibližně stejné výšky má uprostřed vysekán latinský kříž.

Zbývala kamenná stéla, oboustranně zdobená reliéfy berličkového a řeckého kříže - podle literatury celní kolo kdesi na okraji města. Velké natolik, že by nemělo jít přehlédnout (průměr 65 cm). Kniha o smírčích křížích umístění stély popisovala tak, že jsem  neočekávala problémy s jejím hledáním. Koneckonců, kolik mohlo být silničních mostků při cestěObrazek z Jesenice na Kralovice? Jeden takový jsem si vybavovala z cesty do Ležek, nacházel se v blízkosti rybníka na okraji Jesenice.

Okolo můstku jsem prohledala kousek po kousku, ze všech stran a vzdáleností, hledání však bylo marné. Vracela jsem se zpátky s nepořízenou a jedinou útěchou mi bylo zahlédnutí čápa bílého, procházejícího se na kraji vodní plochy. Co si chudák opeřenec mohl myslet, když kličkoval mezi mikrotenovými pytlíky, PET lahvemi a dalšími civilizačními nezbytnostmi? Tvrdí se, že zvířata nepřemýšlejí, ale mně se to nějak nezdá...Tak, jako my třeba posíláme hromy blesky na slimáky či otravné komáry, představuju si čápa, jak příslušníky druhu Homo sapiens nazývá nejrůznějšími jmény, Obrazekpřičemž některá musejí být hodně peprná :-).

Ale dost bylo černého humoru, vraťme se ke stéle. Dlouho mi vrtalo hlavou, kde by mohla  být, dokonce jsem si jednu chvíli myslela, že už to asi vím, ale jak se ukázalo na další cestě přes Jesenici, doměnka mne zklamala a objevení stély mi  nebylo souzeno. Asi na mě čeká na některém z dalších výletů...

 

 

 

 

Fotografie:

1. Kamenná sloupková boží muka v Obrazekblízkosti brány muzea

2. Jednoramenný kříž

3. Kámen s vyrytými kříži

4. + 5. Čáp mezi odpadky v rybníku

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Jesenice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kolo

(Radka, 1. 11. 2011 23:49)

Díky, zrovna jsme před třemi týdny projížděli kolem a nebyl čas zastavit. Příště to napravíme :-)

Celní kolo

(místní, 1. 11. 2011 21:28)

Celní kolo leží v příkopu hned u výjezdu z benzínky, jen se musí přejít silnice. :-))