Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 29 - Blatná

4. 12. 2010

Kamenný kříž v Blatné

 

Cestou z Plzně do Písku jsem jela mockrát, netušilablatna---kriz-2s.jpg jsem však (už se to tak trochu stává mým zvykem), že se v blízkosti této silnice nachází několik kamenných křížů. Došlo mi to, až když jsem se pořádně podívala do knihy o Smírčích křížích Čech a Moravy. Během letošního léta se mi podařilo dostat se ke všem čtyřem, postupně tedy představím každý z nich.

První volba padla na kamenný kříž v Blatné, který, přestože má stát ve městě,  mi dal při hledání trochu zabrat. Podle knížky se měl hledat na břehu řeky pod starým mostem. Já jsem ho nejdříve hledala pod mostem u zámku v Blatné. Byly zde ještě zřetelné následky velké vody, což mě trochu zmátlo, jelikož mě napadlo, že mezi někde mezi haldami kamení může být i hledaný kříž. Naštěstí nebyl, nebyl nakonec ani pod tímto mostem.

Starý most totiž není v Blatné jen jeden, tím, jak se řeka Lomnice přes město klikatí, mostů vzniklo více. Při druhé cestě, kdy jsem přijela pro blatna---kriz-1.jpgzměnu vlakem, jsem tento kříž našla velice snadno po cestě z vlakového nádraží k místnímu kostelu pod jiným mostem kousek od náměstí. Nemusela jsem ani sejít dolů pod most, metrový kamenný kříž byl vidět přímo z chodníku. Působil trochu jako pomník a vlastně to pomník i byl, podle kroniky ho postavili na místě, kde utonuli při dubnové povodni r. 1829 mládek Martin Hauzar a syn mlynáře Václav Draždík.

Kámen se našel, cesta mohla pokračovat dál, okolo kostela a blatenského zámku směrem k jihu, do oblasti rybníků, žulových kamenů a dalších zajímavých míst.     

 

Náhledy fotografií ze složky Blatná

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář